Hover

Rotko centrā novembra izstāžu sezonas atklāšana

 31.10.2019
Rotko centrā novembra izstāžu sezonas atklāšana

2019. gads Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā ir bijis piepildīts un sarežģīts, taču spilgts un neatkārtojams. Tādu piedāvājam arī novembra-janvāra izstāžu sezonu. Noslēdzot 2019. gada izstāžu bloku, visus astoņus izstāžu projektus vieno sadarbības, sadraudzēšanās un draudzības vadmotīvs.

Draudzība vienoja Marku Rotko un seru Teriju Frostu (Lielbritānija), ko apliecina abu ģimeņu neskaitāmie savstarpējie apmeklējumi kā Lielbritānijā, tā ASV. Turpinot iedibināto tradīciju, kāds no sezonas izstāžu projektiem ir cieši saistīts ar Rotko daiļradi vai cita veida klātbūtni, tālab sera Terija Frosta izstāde nav nejaušība. Tā apliecina mākslas vienotību un izceļ spilgtā Lielbritānijas mākslinieka individuālo rokrakstu.

Pleca sajūta, atbalsts un radošā gara uzturēšana ir vadmotīvs spēcīgai Latvijas mākslinieku ģimenei – Kurzemniekiem: Vinetai, Agnesei, Andrai un Gatim, kuru darbu kopums ieguvis apzīmējumu „Sinerģija”. Raugoties nevis uz atšķirīgajiem mākslas medijiem, bet uz vienojošo – ģimeni, katrs mākslinieks ir individuāls, ar savu unikālu rokrakstu, kopā veidojot rezultātu.

Apliecinot ilgtermiņa draudzību, jau trešo reizi Rotko centrā skatāma izstāde no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Šoreiz izstādes projekts „Jūgendstils” atsauc mūs 20. gadsimta sākumā, tērpos un aksesuāros spilgti iezīmējot noteicošo sabiedrībā un sabiedriskajā domā. Pateicoties sadarbībai ar Rīgas Jūgendstila muzeju un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, ekspozīciju papildina tā laika mēbeles un interjera priekšmeti.

Sadraudzēšanās ar dabu un dzīvību uzturošajām formām nav sveša naivās mākslas pārstāvim Latvijas mākslas telpā Filipam Šalājevam, kura darbi tiek piedāvāti projektā „Animālija”. Savā daiļradē viņš satuvina dažādo, caur plēsējdzīvnieku starojošajām un mīļajām acīm veidojot alegoriju par cilvēka iekšējo jūtu pasauli un cilvēku daudzveidību uztverē, uzvedībā, attieksmē.

Sadraudzēšanās ar mālu nenoliedzami ietonē izcilā Latgales podnieka Evalda Vasilevska izstādi „Māla sajūtas”, atklājot viņa meistarību un ierādot goda vietu lielajā keramikas mākslas telpas plauktā. Spoža un pretstata Evalda Vasilevska daiļradei ir Violetas Jātnieces keramikas izstāde „Vakar. Aizvakar. Šodien” – dekoratīva, skulpturāla un draiska.

Izcils sadarbības, draudzības un sadraudzēšanās piemērs ir mākslinieces Valdas Podkalnes izlolotais projekts „Ideju kolekcijas. 1993-2018”, kas apvieno mākslinieku paaudzes un veido tiltu starp dažādu mediju māksliniekiem, ļaujot tiem sadarbības kopsakarības ieraudzīt darbā ar keramikas mākslas materiāliem vai esot starp tiem. Šis izstāžu projekts savu pirmizrādi piedzīvojis Rīgas Porcelāna muzejā un nu adaptētā veidā citādu spozmi iegūst Rotko centra telpās.

Rasa Jansone – gleznotāja, bet māksliniece dvēselē – strādā, atrodot sadarbību ar neatrodamo, sadarbojoties ar daudziem aizmirsto seno, aktualizējot nesabojāto-sabojāto šodienu. Savā izstādes projektā „Labā roka” Rasa Jansone piedāvā skatītājiem iepazīt vairākas pēdējos gados radītas darbu kopas.

Novembra izstāžu sezona ar astoņiem jauniem, svarīgiem un dažādiem izstāžu projektiem apmeklētajiem būs pieejama līdz 2020. gada 19. janvārim.

Izstāžu sezonas atklāšanas pasākuma laikā 15. novembrī no plkst. 16.00 līdz 17.00 jaunās izstādes būs iespēja skatīt bez maksas.

 

Vairāk:
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs