Daugavpils pilsētas dome iesniedza projekta pieteikumu Valsts kultūrkapitāla fonda konkursam, lai piesaistītu līdzfinansējumu Daugavpils cietokšņa dārza arhitektoniski mākslinieciskajai inventarizācijai un kultūrvēsturiskajai izpētei.
Līdzekļi izpētes veikšanai ir ieplānoti arī pašvaldības budžetā, tāpēc neskatoties uz konkursa rezultātiem, pētnieciskais darbs tiks veikts šogad. Dārza zinātniskā inventarizācija un izpēte ir nepieciešama, lai vēlāk uz tās bāzes varētu izstrādāt dārza restaurācijas būvprojektu. Savukārt restaurācijai ir plānots piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.
Cietokšņa jeb Komandanta dārzs atrodas Daugavpils cietokšņa sirdī – valsts nozīmes pilsētbūvniecības un arhitektūras pieminekļa teritorijā. Tas tika veidots 19. gadsimta 60.-90. gados cietokšņa bijušā parādes laukuma vietā. Sākotnēji pa perimetru stādīja piramidālās papeles. Vēlāk, kad aizliedza laukumā rīkot apmācības un parādes bez imperatora klātbūtnes, tajā izveidojies krāšņs zālājs. Ap 1866. gadu laukuma vidū ierīkoja pirmo strūklaku, tika veidoti centrālie celiņi. 19. un 20. gadsimta mijā pa dārza perimetru augošās papeles tika nomainītas ar liepu stādiem, tika izbūvēta koka lapene. 1912. gadā veco strūklaku nomainīja piemineklis-strūklaka par godu uzvaras par Napoleona Franciju simtgadei; tam ir piešķirts vietējās nozīmes vēsturiskā notikuma vietas pieminekļa statuss. 1924. gadā dārza Ziemeļaustrumu sektorā atklāja Latvijas armijas 10. Aizputes kājnieku pulka kritušajiem karavīriem veltīto pieminekli. Vēlāk tas tika izpostīts. 2017. gadā biedrība “Daugavpils mantojums” to pilnībā atjaunoja ar Daugavpils pilsētas domes, Kultūras ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un vairāku ziedotāju atbalstu.
Komandanta dārzs ir īpaša vēsturiska publiska vieta, kurai piemīt kultūrvēsturiskās, dabas, ainaviskas, industriālas un memoriālas vērtībās. Vēsturisko dārzu un parku atjaunošana ir ļoti sarežģīts un ilgstošs process, kurā jāpiedalās daudzu profesiju speciālistiem, lai izvēlētos piemērotāku atjaunošanas metodi. Tieši tāpēc ir vitāli svarīgi veikt visaptverošas izpētes, lai noskaidrotu dārza veidošanas vēsturi, piefiksētu arhitektūras elementus un to detaļas, precizētu celtņu sākotnēju izskatu, krāsojumu un funkcionalitāti.
2017. gadā pēc Daugavpils pilsētas domes pasūtījuma tika veikta cietokšņa dārza koku dendroloģiskā inventarizācija: tika izpētīti, numurēti un ievietoti datu bāzē visi tā teritorijā augušie 244 koki. Inventarizācijas rezultātā ir izstrādātas rekomendācijas katram kokam: tā saglabāšanai vai likvidācijai, ainaviskā izskata uzlabošanai vai kopšanai.
Gan koku dendroloģiskā inventarizācija, gan arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija un kultūrvēsturiskā izpēte kļūs par nopietnu, zinātniski pamatotu bāzi Komandanta dārza restaurācijas būvprojekta izstrādei turpmāk.
Informāciju sagatavoja:
Artjoms Mahļins
Daugavpils pilsētas domes
Attīstības departamenta Projektu nodaļas
vecākais eksperts projektu jautājumos
Tālr. 654 04222, e-pasts: artjoms.mahlins@daugavpils.lv