Latvijas Republikas 101. proklamēšanas gadadienas svinību ietvaros, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs aicina apmeklēt mākslinieka Kārļa Mudeļa daiļradei veltīto glezniecības izstādi “Latgales ainavists”.
Kārlis Mudelis (1904 – 1966) ir viens no spilgtākajiem latviešu ainavu glezniecības pārstāvjiem. Ar zīmēšanu viņš aizrāvās jau bērnībā. Studējot Valsts Mākslas akadēmijā, viņš mācījies pie izciliem meistariem – Vilhelma Purvīša, Ģederta Eliasa un latviešu ainavu glezniecības aizsācēja Jūlija Federa. Viņš studējis arī Parīzes Mākslas augstskolā Francijā. Pēc atgriešanās dzimtenē, iedvesmojoties no dzimtajām ainavām, mākslinieks nolēma gleznot savai tautai.
1938. gadā Kārlis Mudelis kā skolotājs un mākslinieks sāka strādāt Jēkabpils apriņķa izglītības pārvaldē. Bet no 1945. gada līdz pat 1966. gadam Kārļa Mudeļa profesionālā un radošā darbība cieši saistīta ar Daugavpili, kur viņš strādāja Daugavpils Daiļamatniecības skolā un ar Vinsentam van Gogam raksturīgu fanātismu pievērsās Latgales ainavu glezniecībai.
Mākslinieka 115. jubilejas gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs īpaši akcentē mākslas kultūras mantojumu un Kārļa Mudeļa artavu Latvijas ainavu glezniecībā. Kopumā muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 200 K. Mudeļa gleznu. Savukārt, izstādē “Latgales ainavists” apkopotas spilgtākās mākslinieka ainavas. Jāpiebilst, ka muzeja speciālisti uzskata par savu pienākumu un pagodinājumu popularizēt Kārļa Mudeļa vārdu un darbus.
Izstāde „Latgales ainavists” atklāj meistara talantu. Mākslas darbi ar Latgales ainavām piepilda telpas ar jēgu, talantu, pilnību un savdabīgu apkārtējās pasaules redzējumu. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam izveidots Kārļa Mudeļa glezniecības izstādei veltīts katalogs, kuru ikviens interesents varēs iegādāties, apmeklējot izstādi.
Māksliniekam Kārlim Mudelim veltītā glezniecības izstāde “Latgales ainavists” Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tiks atklāta 13. novembrī plkst. 15.00. Izstāde apskatāma līdz 2020. gada 5. februārim.
Informācija: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs