Atzīmējot izcilās mūzikas pedagoģes un kordiriģentes Terēzes Brokas 95. jubileju, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā ir atklāta izstāde „Veltījums leģendārajai Latgales kordiriģentei Terēzei Brokai”.
Terēze Broka dzimusi 1925. gada 30. septembrī, Rēzeknes apriņķa Viļānu pagastā, sīkzemnieku Agates un Antona Šadursku ģimenē. Mūzika un dziesma Terēzei bija tuva jau no agras bērnības. 1934. gadā Terēze Šadurska uzsāka mācības Vītolu pamatskolā, kur dziedāja skolas un baznīcas korī. 1940. gadā mācības turpināja Rēzeknes 1. vidusskolā, bet 1946. gadā Terēze Šadurska apguva kordiriģēšanas prasmes Rēzeknes Mūzikas vidusskolā. 1949. gadā Terēze iestājās Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas nodaļā.
Jau studiju laikā Terēze Šadurska strādāja ar dažādiem amatierkolektīviem un koriem Latvijas Universitātē un vairākos Rīgas uzņēmumos. 1950. gadā Terēze Šadurska kļuva par Zilupes rajona koru virsdiriģenti Padomju Latvijas II Dziesmu svētkos. Pēc studiju beigšanas Terēzes dzīve bija cieši saistīta ar Latgali. 1954. gadā viņa uzsāka pedagoga darba gaitas Daugavpils Mūzikas vidusskolas Kordiriģēšanas nodaļā. Tajā pašā gadā Terēze apprecējās ar Staņislavu Broku.
Terēze Broka vadījusi vairākus nopelniem bagātus kolektīvus – Līksnas ciema jaukto kori, Daugavpils rajona kori „Latgale”, Jēkabpils skolotāju kori, sieviešu kori „Rūta”, Daugavpils Centrālā kultūras nama kori „Daugava”, kā arī dibinājusi unikālu latgaliešu folkloras vokāli instrumentālo ansambli „Daina”. Ilgus gadus bijusi Dziesmu svētku virsdiriģente.
Par savu nesavtīgo darbu un nenovērtējamo ieguldījumu kora mūzikas un Dziesmu svētku tradīciju saglabāšanā Terēze Broka saņēmusi vairākus nozīmīgus apbalvojumus. Jau padomju gados viņa saņēmusi LPSR Nopelniem bagātās mākslinieces un LPSR Tautas skatuves mākslinieces kvalifikāciju. 1995. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2003. gadā kļuvusi par Lielās Mūzikas balvas laureāti. 2005. gadā Terēze Broka saņēmusi Daugavpils pilsētas domes apbalvojumu „Goda daugavpilietis”, 2013. gadā par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras popularizēšanā saņēmusi Latgaliešu kultūras gada balvu „Boņuks”, bet 2015. gadā saņēmusi Daugavpils pilsētas apbalvojumu „Par mūža ieguldījumu”. Terēze Broka devās mūžībā 2018. gada 22. oktobrī, aiz sevis atstājot ģimeni un audzēkņus, kas ar lepnumu turpina viņas iesākto darbu.
Atzīmējot izcilās kordiriģentes 95 gadu jubileju, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs sagatavojis īpašu izstādi „Veltījums leģendārajai Latgales kordiriģentei Terēzei Brokai”. Izstāde sastāv no divām daļām – Terēzes Brokas personīgās lietas, skatuves tērpi, fotogrāfijas un apbalvojumi, kā arī ceļojošā izstāde, ko muzejs piedāvās deponēt izglītības un kultūras iestādēm.
Informācija: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs