Šogad apritējuši 105 gadi kopš pasaulē nāca izcilais keramiķis Staņislavs Vilcāns. Aktualizējot S. Vilcāna jubileju un viņa nozīmīgo devumu Latgales keramikas tradīciju saglabāšanā, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs aicina baudīt izstādi “Māla gravitācija”, kuras atklāšana notiks 8. novembrī plkst. 15.00.
Staņislavs Vilcāns dzimis 1918. gada 23. septembrī Silajāņu pagasta “Dūbēs”, Preiļu pusē. Jāpiebilst, ka Silajāņu pagastā savulaik dzīvojuši un strādājuši daudzi Latgales podniecības tradīciju pamatlicēji. Arī Staņislavs Vilcāns uzaudzis podnieku ģimenē, tāpēc likumsakarīgi, ka ar mālu viņš sācis darboties jau agrā bērnībā. Staņislavam bija 12 gadi, kad nomira viņa tēvs, tāpēc podnieka amata prasmes viņš turpināja apgūt pie radinieka, viena no pazīstamākajiem vecmeistariem – Polikarpa Vilcāna. Jau 20 gadu vecumā Staņislavs sāka nodot savus māla izstrādājumus saloniem Rīgā, savukārt kopš 1942. gada viņš piedalījās izstādēs.
1957. gadā Staņislavs Vilcāns pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī, kur dzīvoja un strādāja līdz pat sava mūža izskaņai – 2001. gada 9. decembrim. 1960. gadā viņam kā vienam no pirmajiem keramiķiem Latgalē piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums. 1983. gadā viņu uzņēma Latvijas Mākslinieku savienībā. Viņš bija viens no pirmajiem meistariem, kurš iestājās jaundibinātajā ražošanas apvienībā “Daiļrade”.
Staņislavs Vilcāns deva nozīmīgu impulsu Latgales tradicionālās keramikas attīstībai Daugavpilī un Tautas lietišķās mākslas studijas „Latgale” dibināšanai. Pateicoties viņam tika saglabātas un pārmantotas unikālās Silajāņu keramikas tradīcijas. Par savu pirmo skolotāju Staņislavu Vilcānu sauc ne tikai viņa dēls un mazdēls, bet arī daudzi mūsdienās pazīstami keramiķi.
Ar saviem darbiem Staņislavs Vilcāns piedalījies izstādēs Latvijā, Francijā, Ungārijā, Bulgārijā, Portugālē, Krievijā, Polijā, Lietuvā. Viņa darbi atrodami vairākos muzejos un privātkolekcijās Latvijā, kā arī tālu aiz mūsu valsts robežām. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā pirmie Staņislava Vilcāna darbi nonāca 1966. gadā. Muzeja krājumā tiek glabāti S. Vilcāna radītie dekoratīvās podniecības paraugi – dažāda veida un lieluma vāzes, krūzes, servīzes, “svilpaunieki” un “lakstīgalas”.
Izstādē “Māla gravitācija” būs skatāmi 126 Staņislava Vilcāna veidotie māla podi, vāzes, krūzes, kas spilgti atspoguļo Latgales un Silajāņu keramikas tradīcijas. Izstādi papildinās arī M. Caunes fotogrāfijas – Staņislava Vilcāna portreti un ainas no keramiķa ikdienas.
Staņislava Vilcāna 105 gadu jubilejai veltītās izstādes “Māla gravitācija” atklāšanas pasākums Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8) notiks 8. novembrī plkst. 15.00. Izstāde skatāma līdz pat nākamā gada 26. februārim.
Papildu informācija:
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
Juzefa Unzule
juzefa.unzule@daugavpils.lv
tālr.: 65421201
www.dnmm.lv