Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju 2025. gada 22. janvārī plkst. 15.00 atklās izstādi “Mākslinieks Kurts Fridrihsons”, apmeklētājus iepazīstinot ar gleznotāja Kurta Fridrihsona daiļradi.
K. Fridrihsons – gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs un publicists. Pēc mācībām Rīgas vācu ģimnāzijā 1930.-tajos gados studē arhitektūru Latvijas Universitātē un apmeklē gleznošanas kursus pie mākslinieka Vilhelma Purvīša.
Mākslinieks apceļojis vairākas Eiropas valstis, bet tieši Francija un draudzība ar franču rakstnieku Andrē Židu atstāja būtisku, neizdzēšamu iespaidu uz Kurta Fridrihsona dzīvi un domāšanu.
1951. gada janvārī Kurtu Fridrihsonu un citus “Franču grupas” dalībniekus par franču literatūras lasīšanu un interesi par Rietumu kultūru apsūdzēja dzimtenes nodevībā un izsūtīja uz Sibīriju. Bet arī atrodoties tālu prom no dzimtenes, Kurts Fridrihsons gleznojis Latvijas un Eiropas pilsētu, kuras kādreiz bija apceļojis, ainavas, kā arī grāmatu personāžus, GULAGa nometnes biedru portretus. Viņa darbiem piemīt izsmalcināta krāsu gamma, līniju elegance un virtuozitāte. Visus nepieciešamos materiālus māksliniekam uz Sibīriju sūtīja viņa sieva Zenta.
Rakstniece Gundega Repše esejā ‘’Mala. Tā rakstīja Kurts Fridrihsons’’ atklāja, ka visu GULAGa laiku Kurts rakstīja vēstules sievai Zentai, zīmēja visu, kas pagadās un kas pienāca paciņās no mājām, pēc tam to sūtot atpakaļ: ‘’Nelielo skicīšu un iedomu albumu tūkstošos, kas ceļoja uz Rīgu, tikpat kā neatrasts realitātes nospiedumus. Tikai atsevišķi darbi izsūtījuma stingumā kristalizējušies. Viss pārējais – Itālijas ainavas, spāņu svītas, skandināvu svītas, grāmatu personāži, no sāpēm saldas sarāvušās, karamelizētas Latvijas ainaviņas ar tajā iekusušiem mīļoto cilvēku siluetiem… Šajos darbos ir tā retā iespēja ieraudzīt mākslas un dzīves īstenības krustpunkta dramatismu.’’
Ieslodzījumā Omskas apgabalā K. Fridrihsons atradies līdz 1956. gadam.
Pēc atgriešanās Latvijā strādājis Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, vēlāk – Dailes teātrī un kombinātā „Māksla”. Miris 1991. gada 31. janvārī, apglabāts 1. Meža kapos.
Izstāde būs atvērta līdz 2025. gada 20. aprīlim.
Informācija:
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
museum@daugavpils.lv
www.dnmm.lv