Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā skatāma ceļojošā izstāde “Latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas”, kura iepazīstina ar latviešu diasporas dziesmu svētku tradīcijām no 1946. gada līdz mūsdienām. Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, tajā iekļautas fotogrāfijas no privātiem un Latvijas muzeju arhīviem un svētku dalībnieku mutvārdu liecības.
Latviešu diasporai Dziesmu svētki ir nozīmīgs pasākumu kopums latviskās identitātes veidošanai un saglabāšanai ārpus Latvijas. Tie notiek vairāk nekā septiņdesmit gadus un dažās valstīs tiek saukti arī par dziesmu dienām vai kultūras dienām. Jau pirmajos pēckara gados Vācijas bēgļu nometnēs latvieši, kuru vidū bija liels skaits inteliģences pārstāvju, centās atjaunot kultūras dzīvi un veltīja brīvo laiku daiļradei. Radās kori, deju kolektīvi un dažādi pulciņi. 1946. gadā vairākās Vācijas pilsētās norisinājās pirmās dziesmu dienas. Pirmie diasporas dziesmu svētki notika 1947. gadā Eslingenē (Vācija), tajos piedalījās 24 kori ar apmēram 1000 dziedātāju. Kopš tā laika dziesmu svētki (dienas) notikuši daudzās pasaules valstīs, kur izveidojušās aktīvas latviešu kopienas.
Ceļojošā izstāde “Latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas” vēsta par trimdas dziesmu svētkiem Ziemeļamerikā, Austrālijā un Eiropā – par centieniem uzturēt svētku tradīcijas, par jaunrades attīstību, saviesīgo dzīvi utt. Dalībnieku atmiņas un vēsturiski attēli sniedz ieskatu svētku norisēs un apliecina to dzīvotspēju ārpus Latvijas dažādos laikos un vietās.
Pirmo reizi izstāde tika eksponēta 2018. gada jūlijā XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku “Pasaules latviešu dienā”, šogad tā skatāma Ogrē, Jelgavā, Madonā, Daugavpilī un Limbažos.
Informāciju sagatavoja:
LCB sabiedrisko attiecību speciāliste
Jana Konopecka
65476345