Manas daiļrades vadmotīvs ir cilvēks un vide. Izstādē “One Size” vēlos runāt par cilvēku, cilvēkiem un viņu atšķirīgajām pieredzēm. Man ir svarīgi atklāt cilvēka iekšējos konfliktus un tā sarežģīto garīgo stāvokli, ko arvien ietekmē un veido ārējā vide. Mani interesē, kā vide veido cilvēku, kādas pieredzes mēs tajā gūstam, kā šīs pieredzes mūsos saglabājas un kāda ir to ietekme uz mūsu turpmāko dzīvi. Kas palīdz mums augt un kas mūs iznīcina.
Daiļrades vizuālā un tehniskā daļa man ir tikpat svarīga kā koncepcija. Lielu uzmanību pievēršu keramikas tehniskajai pusei un tās smalkumiem. Gribu akcentēt keramikas materiāla iespējas un plastiskumu.
Piemēram, vienā no savām jaunākajām skulpturālajām kompozīcijām salīdzināju vienizmēra cilvēka figūru ar plastilīna gabaliņu. Ārēji šie gabaliņi ir līdzīgi tikai sākotnēji – kamēr neaiztikti guļ kastītē. Visi gludi un kārtīgi, atšķiras tikai to krāsa. Cilvēks, gluži kā plastilīns, ir ļoti plastisks. To var viegli deformēt vai traumēt. Cilvēks viegli uzsūc un spoguļo ārējās vides ietekmes. Tas man atgādina graudu sauju, kurā sēklas neatšķiras cita no citas, kamēr nenonāk augsnē, dzīvībā. Nekad nevar zināt, kas no tām izaugs. Kā savulaik teicis Voltērs: “Cilvēka vide ir viņa liktenis.” Un te rodas jautājums: kas ar mums notiktu, ja mēs tiktu iestādīti tādā vai citādā augsnē?
Tāpēc šajā izstādē vēlos rādīt vides ietekmi ne tikai caur plastiskumu, deformācijām un kontrastiem, bet arī caur krāsu. Tāpat kā savā iepriekšējā izstādē, pievērsīšu pastiprinātu uzmanību krāsām un to harmonijas meklējumiem. Mēģināšu analizēt Marka Rotko gleznas un izmantot dažas no viņa lietotajām krāsu kombinācijām un kompozīcijas metodēm. Tas, ka esmu uzaicināta veidot personālizstādi Marka Rotko mākslas centrā, man šķiet simboliski, jo viņam ir bijusi milzīga ietekme uz to, kā es izjūtu krāsu. 2017. gadā, strādājot Rotko centra rezidencē, pavadīju daudz laika starp viņa darbiem. Vēl viena īpaša pieredze bija iespēja no jauna atklāt viņa tekstus, kas dāvāja ne tikai vizuālas atklāsmes, bet arī dziļāku izpratni par viņa mākslu.
Savu jaunāko darbu vispārējā kompozīcijā vēlos apvienot keramikas medijā veidotas apjomīgas skulptūras ar noteiktu vēstījumu. Šādā ceļā gribu rādīt cilvēka apkārtējās vides simboliku. Tādējādi mans mērķis ir panākt saspēli starp formu un krāsu, faktūru un plakni, figūru un abstrakciju. Vēlos veidot un modelēt skulptūras, lūkojoties pēc dialoga ar saturu un formu. Dažos darbos mēģināšu ielikt tēlu abstrakcijā, citos – izcelt siluetu.
Egle Einikīte Narkevičiene dzimusi 1972. gadā Klaipēdā, Lietuvā. 1998. gadā absolvējusi Viļņas mākslas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu mākslās, keramikas apakšnozarē. 1999. gadā uzņemta Lietuvas Mākslinieku savienībā, 2019. gadā – Ženēvas starptautiskajā keramikas akadēmijā.
Kopš 1995. gada piedalījusies vairāk nekā 60 grupu izstādēs un 20 simpozijos Čehijā, Dienvidkorejā, Igaunijā, Itālijā, Krievijā, Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Spānijā, Turcijā un Zviedrijā. Ieguvusi vairākus apbalvojumus. Nozīmīgākie starp tiem: Ziemeļu Ministru padomes informācijas centra “Sleipnir” grants jaunajiem māksliniekiem (2002-2003); Lietuvas Republikas Kultūras ministrijas individuālais grants (2014); diploms 3. Viļņas keramikas biennālē (2014); “Labākā gleznotāja”, “Labākās vāzes” un skatītāju simpātiju balvas Zvārtavas starptautiskajā porcelāna apgleznošanas simpozijā “Kopā ’15” Latvijā (2015); 3. vieta 10. Baltijas valstu laikmetīgās keramikas izstādē “Pavasaris 2016” Kauņā un 2. vieta 4. Viļņas keramikas biennālē (2016); 3. vieta starptautiskajā keramikas konkursā CICA’2018 Spānijā (2018); goda raksts Korejas starptautiskajā keramikas biennālē (2019); 3. vieta 6. Viļņas keramikas biennālē (2020); galvenā balva starptautiskajā tiešsaistes izstādē “Distant Ceramics” (2020); specbalva starptautiskajā kafijas tasīšu konkursā Taivānā (2020).
Piedalījusies vairākās konkursa izstādēs, tostarp 1. Latvijas starptautiskajā keramikas biennālē Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Latvijā (2016); Starptautiskajā keramikas triennālē Apeldornas CODA muzejā Nīderlandē (2018); 2. Latvijas Starptautiskajā keramikas biennālē Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Latvijā (2018); 10. starptautiskajā Korejas keramikas biennālē Gjeongido, Dienvidkorejā (2019); 4. starptautiskajā Klužas keramikas biennālē Rumānijā (2019); 14. starptautiskajā keramikas biennālē Manisā, Spānijā (2019); 14. starptautiskajā keramikas mākslas biennālē Aveiro, Portugālē (2019); 16. starptautiskajā laikmetīgās keramikas konkursā CERCO Saragosā, Spānijā (2019).
Māksliniece ir viena no kuratorēm Viļņas ikgadējā mazās formas keramikas izstādē “Puodukas” Lietuvā (2017-2020). Darbojusies Viļņas keramikas biennāles žūrijā, kā arī 7. starptautiskā keramikas mākslas simpozija “Keramikas laboratorija” dalībnieku atlases komisijā Daugavpilī, Latvijā (2018).
Informācija:
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs