Lietuviešu gleznotājs Alvids Stausks (Alvydas Stauskas) ir īsts sava novada patriots. Dzimis un mācījies Zarasu novada Dusetu pagastā, kur dzīvo un strādā arī šobrīd. Pēc vietējās vidusskolas absolvēšanas izglītības gaitas turpinājis Lietuvas Valsts Mākslas institūtā. Pēc augstskolas beigšanas atgriezies dzimtajos Dusetos, kur sācis strādāt par mākslas skolotāju Dusetu Kazimira Būgas vidusskolā. 1996. gadā uzņēmies Dusetu mākslas galerijas vadītāja amatu un turpina to pildīt joprojām (kopš 2012. gada kā Dusetu kultūras un mākslas centra direktors).
Paralēli pedagoģiskajam un administratīvajam darbam daudz laika un enerģijas velta mākslinieciskajai daiļradei. Pamatā strādā glezniecībā (akvareļa un eļļas tehnikās) un fotogrāfijā. 1997. gadā uzņemts Lietuvas Mākslinieku savienībā, 2000. gadā – Lietuvas Fotogrāfu savienībā. Ir biedrs vairākās citās asociācijās un apvienībās, tostarp Dabas fotogrāfu klubā “Zaļais jumts” un mākslinieku grupā “Individuālisti”.
Trīsdesmit radošās darbības gados piedalījies vairāk nekā 100 grupu izstādēs Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Itālijā, Francijā un Vācijā. Lietuvā aizvadījis vairāk nekā 40 personālizstādes. Piedalījies 38 plenēros Lietuvā un Latvijā, 2 plenēriem bijis organizators un projektu vadītājs. Mākslinieka darbi ir atrodami Zarasu un Rokišķu reģiona muzeju kolekcijās, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, kā arī privātkolekcijās Lietuvā, Latvijā, Polijā, Moldovā, Vācijā, Francijā, ASV, Norvēģijā, Zviedrijā un citās valstīs.
Alvida Stauska jaunrade un sabiedriskais darbs ir atzīmēts ar vairākām godalgām un apbalvojumiem. Starp tiem īpaši jāizceļ Lietuvas Republikas kultūras ministrijas prēmija (2016. g.) un M. K. Čurļoņa fonda Lietuvas apgaismības balva (2009. g.).
Izstādē “Ainavu metamorfozes”, kas ir skatāma Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros no 1. līdz 31. oktobrim, tiek piedāvāts mākslinieka skatījums uz Lietuvas ainavu dažādos gadalaikos, tverot laika maiņas rosinātās vides pārvērtības.
Vairāk:
Latgales Centrālā bibliotēka