“Mākslinieku vidū ir pieņemts, ka nav svarīgi, ko mākslinieks glezno, galvenais, lai tas būtu labi uzgleznots. Tā ir akadēmisma būtība. Nepastāv tāda lieta kā laba glezna, kura ir ne par ko…”
Marks Rotko, Ņujorka. 1958
Marks Rotko ir nepārprotami atstājis milzīgu ieguldījumu glezniecības attīstībā pasaulē un arvien turpina iespaidot mūsdienu māksliniekus eksperimentēt un izpausties, veidojot savu izpratni par glezniecību.
Godinot pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko piemiņu un mākslas veikumu, ik gadu septembrī Daugavpils pārtop par radošu tikšanās vietu Latvijas un ārvalstu māksliniekiem, kas atceļo ne vien no Latvijas kaimiņvalstīm, bet arī no dažādiem kontinentiem, lai divas nedēļas strādātu Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rezidencē un radītu unikālus mākslas darbus, smeļoties iedvesmu Rotko bērnības pilsētas, Daugavpils cietokšņa un Latgales reģiona gaisotnē un kultūrvidē.
Starptautiskā glezniecības simpozija “Marks Rotko” tradīcija aizsākās 2004. gadā, kad tas tika rīkots plenēra formātā. Šogad simpozijs notiek jau piecpadsmito reizi ar mērķi apzināties Marka Rotko mākslas mantojuma unikalitāti, pievērst uzmanību Daugavpilij kā mākslinieka dzimtajai pilsētai un veicināt interesi par Daugavpili kā mākslinieciski rosinošu vidi, kā arī papildināt Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mūsdienu glezniecības kolekciju.
2004. gads bija sava veida Daugavpils ReStarts mākslas procesu mainībai reģionā, mainot mākslinieku vidi un pieradumus un iekļaujot Daugavpili mākslas kartē, kuru atpazīst visā pasaulē.
Starptautiskajā glezniecības simpozijā “Marks Rotko 2019” piedalījās desmit mākslinieki no astoņām valstīm: Barbara Rozengārta (Vācija), Čongjiņs Juaņs (Kīna), Dastins Borks (ASV), Ieva Lapiņa-Strazdīte (Latvija), Džeimss Kendels Higinss (ASV), Kuzana Oga (ASV), Linda Kozule (Latvija), Rebeka Bredlija (Lielbritānija / Īrija), Ritu Agarvāla (Indija) un Sergejs Krištapovičs (Baltkrievija).