Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde „TAKA” organizē ekskursijas Augšdaugavas novadā. Ir iespējams izvēlēties gan iepriekš sagatavotos ekskursiju maršrutus, gan izplānot jebkādu citu maršrutu, piemērojot to klientu vēlmēm.
Sazinieties ar mums:
Tālr. (+371) 654 76748; 29431360
e-pasts: turisms@augsdaugavasnovads.lv
EKSKURSIJU MARŠRUTI
“Ābolu garšas ceļš”
Ieskaties mūsdienīgas zemnieku saimniecības un lauksaimniecības produktu pārstrādes uzņēmuma darbībā, apmeklē Raiņa māju Berķenelē, kur veidojusies nākamā dzejnieka personība, pasaules uzskats, top pirmie dzejoļi. Uzzini par saimniekošanu ābeļdārzā Berķeneles pusmuižā Raiņa bērnības laikos un mūsdienās.
Maršrutā iekļauts:
– kokaudzētavas “Sēlija” apmeklējums, kur tās īpašnieks Alberts Mendriķis iepazīstina ar savu saimniecību, izstāstot gan ābeles “dzīves stāstu”, gan parādot saimniecību: ābeļdārzu, noliktavas, pārstrādes cehus, gan pacienājot ar ābolu vīnu (bērnus ar sulu);
– Raiņa mājas Berķenelē apmeklējums, iepazīšanās ar dzejnieka bērnu dienu māju un dārzu;
– bagātīgs no āboliem gatavots cienasts.
“Pie seno amatu meistariem”
Iepazīsti vietējo amatnieku un mājražotāju darbu, apmeklē vairākas lauku saimniecības un Skrindu dzimtas muzeju Vabolē. Izmēģini seno amatu prasmes: aušanu, kokgriešanu un kalēja darbu, kā arī iepazīsti bišu saimes ikdienu. Uzdrošinies šaut ar loku un arbaletu, cienājies ar vietējiem gardumiem ekskursijas maršruta gaitā un izgaršo Vaboles tradicionālo ēdienu.
Maršrutā iekļauts:
– Skrindu dzimtas muzeja (muzejs ir brāļu Skrindu – pirmo Latgales tautas atmodas darbinieku piemiņas vieta) apmeklēšana, kur pie saimes galda cienā ar zāļu tēju un lauku maizi;
– jostu aušanas prasmju apgūšana pie audējas Daces Teivānes;
– ciemošanās pie dravnieces Agneses Sitnikas: stāsts par medu un bišu dzīvi, medus degustācija;
– Vara Vilcāna darbnīcas apmeklējums: kokgriezumu tapšanas vērošana, piedalīšanās metāla kalumu izgatavošanā, šaušana ar loku un arbaletu;
– Vaboles komu (kļocku) vārīšana lielajā katlā uz ugunskura un mielasts brīvā dabā!
Pēc iepriekšējā pasūtījuma ir iespējams iegādāties mājražotos kūpinājumus; visos maršruta posmos varēs iegādāties amatnieku un mājražotāju produkciju.
“Pusdienās pie turīgajiem vecticībniekiem”
Meža ielokā, Likteņupes Daugavas labajā krastā ir izvietojusies Slutišķu sādža, kur jau kopš 18. gs. sākuma savā kopienā, paslēpušies aiz Markovas pilskalna “muguras”, dzīvojuši Latgales vecticībnieki. Apciemo sādžu, ieelpo svaigu gaisu un priecājies par Daugavas ainavām, uzzini par vecticībnieku dzīvesveidu un paradumiem, kā arī izgaršo īsto vecticībnieku virtuvi.
Maršrutā iekļauts:
– brīvdabas ekspozīcijas “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” apskate, iepazīšanās ar vecticībnieku kultūru un sadzīvi, 20. gs. un zirgvilkmes darbarīku apskate gida pavadībā;
– pusdienas vecticībnieku gaumē un stāstījums par to, kāpēc tieši šie ēdieni bija tik iecienīti sādžā.
Maršrutu iesakām papildināt ar Naujenes novadpētniecības muzeja, Vasargelišķu skatu torņa un Dinaburgas pilsdrupu apmeklējumu.
“Pa Pirmā pasaules kara bunkuriem”
Daugavpils novadā Pirmā pasaules kara laikā vairākus gadus atradās tā sauktā “Dzīvības un nāves” frontes līnija, kur bija izbūvēta sarežģīta nocietinājumu sistēma. Šis maršruts ļauj iejusties kara laika atmosfērā, apmeklēt interesantākos bunkurus un tranšejas, apskatīt karavīru ikdienas priekšmetus un iestiprināties ar karavīru paēdienu.
Maršrutā iekļauts:
– interesantāko bunkuru, tranšeju un citu militāro objektu apskate gida pavadībā;
– militāro privātkolekciju apskate Medumos;
– Sventes militārās tehnikas kolekcijas apskate;
– uz ugunskura vārītas karavīru maltītes ieturēšana Sudmaļu pilskalnā.
Ekskursija ar ģidu pa Subati “Subate laiku lokos”
Subate – daudznacionāla, kolorīta pilsēta, dažādu konfesiju (katoļu, luterāņu, vecticībnieku) pārstāvēta. Īpaša ir mazpilsētas vēsturiskā koka arhitektūra, lievenīši. Pilsētiņas seju laiku lokos ir veidojuši latvieši, krievi, lietuvieši, ebreji. Subatē atrodas Latgales reģionā senākie ebreju kapi. Pilsēta atrodas uz diviem pakalniem, caur kuriem kā upe vijas Subates ezeri. Vēsturiski pilsēta ir veidojusies tirdzniecības ceļu krustojumā, tāpēc te ir notikuši un arī notiek mūsdienās tradicionālie Pavasara un Rudens gadatirgi.
Ekskursijā tiek organizēts pārgājiens pa Subates pilsētas centru, dažām vēsturiskām ielām, stāstījums par Subati, došanās uz Subates luterāņu kalnu, no kura paveras burvīgs skats uz pilsētu. Subates muzeja, Subates katoļu baznīcas, luterāņu dievnama apmeklējums (luterāņu baznīcā gids ir savs un paši iekasē naudiņu par apmeklējumu). Pēc ekskursijas tūristi tiek aicināti iegādāties suvenīrus un arī aplūkot kādu no izstādēm, kas ir uz to laiku Subates kultūras namā.
Ja tūristi nevēlas daudz staigāt un arī nespēj (seniori), tad notiek izbrauciens un stāstījums pa Subati autobusā.
Biļetes cena: pieaugušie -3 eur;
seniori , skolēni, studenti – 2 eur;
bērni līdz 10 g.vecuma – bez maksas
Gide – Gunta Semjonova, butne21@inbox.lv