Piektdien, 26. aprīlī, plkst. 16.00 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā sadarbībā ar Borisa Lurjes mākslas fondu tiks atklāta pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka un „NO!art” mākslas kustības pamatlicēja Borisa Lurjes izstāde „Mākslinieks un liecinieks”.
Boriss Lurje (18.07.1924.-07.07.2008.), amerikāņu mākslinieks un rakstnieks, ir dzimis Ļeņingradā ebreju ģimenē, bet uzaudzis Rīgā. No 1941. līdz 1945. gadam bijis ieslodzīts Vācijas koncentrācijas nometnēs. Rumbulā nacisti nogalināja viņa māti, vecmāmiņu un māsu.
Kopā ar domubiedriem nodibinājis NO!art kustību, kas sauca pēc mākslas, kura vestu pie sociālas rīcības. Tās mērķis bija panākt, lai māksla vērstos pret neērtām patiesībām: rasismu, imperiālismu, seksismu, koloniālismu, izvirtību. Šī kustība dod priekšroku “absolūti nekautrīgai pašizpausmei, kas noved pie sociālas rīcības”, un ir pretmets vispasaules kapitālistiskajam “investīciju mākslas tirgum”, popārtam, kas slavina patērēšanas kultu, un dekoratīvajai “salonu mākslai”. Lurjes izteikti pretrunīgie darbi, kas dažkārt apvienoja no holokausta atvasinātus tēlus ar populārajai kultūrai, reklāmai un erotiskiem žurnāliem raksturīgu tēlu paraugiem, atsvešināja kritiķus un kuratorus, mākslas elite to ignorēja.
Šobrīd Lurjes darbi ir atrodami Nacionālās mākslas galerijas (Vašingtona), Modernās mākslas muzeja (Ņujorka) un Vitnija Amerikāņu mākslas muzeja (Ņujorka) kolekcijās.
Mākslinieka Borisa Lurjes mākslas cienītāji tiek aicināti 26. aprīlī apmeklēt arī citus māksliniekam, viņa mākslai un idejām veltītus pasākumus:
plkst. 11.00 Doktora Ekharta Gilena (Dr. Eckhart Gillen) lekcija „Patiesība vai mistifikācijas. Borisa Lurjes konfrontācija ar Marku Rotko”;
plkst. 12.00 Rūdija Bergmana (Rudij Bergmann) filmas „Borisa Lurjes māksla” demonstrācija un tikšanās ar filmas režisoru;
plkst. 14.00 Diskusija ar māksliniekiem – preses konference, kurā piedalīsies Borisa Lurjes mākslas fonda padomnieks Rafaels Fostels (Rafael Vostell).
Ieeja pasākumos bez maksas.
Sekojiet līdzi:
WWW.ROTKOCENTRS.LV