Hover

“No zvaigžņu putekļiem līdz sulīgiem asniem” – 2025. gadā Rotko muzejā Daugavpilī un kultūrvietās citur Latvijā piekto reizi uzmirdzēs Latvijas Keramikas biennāle

 14.12.2024
“No zvaigžņu putekļiem līdz sulīgiem asniem” – 2025. gadā Rotko muzejā Daugavpilī un kultūrvietās citur Latvijā piekto reizi uzmirdzēs Latvijas Keramikas biennāle

2025. gadā ar starptautisku laikmetīgās keramikas konkursa izstādi “Martinsona balva” un plašu pavadošo programmu Rotko muzejā Daugavpilī un citās Latvijas kultūrvietās spoži uzmirdzēs jau piektā Latvijas Keramikas biennāle, pulcējot atzītus medijā strādājošus māksliniekus un iepazīstinot ar aktuālajiem sasniegumiem laikmetīgajā keramikā tās daudzveidīgajās un nereti pārsteidzošajās izpausmēs.

2025. gada Latvijas Keramikas biennāles vadmotīvs – “No zvaigžņu putekļiem līdz sulīgiem asniem” – aicina reflektēt par matērijas formām, to noturību un vērtību laika ritumā. Pateicoties fizikas, bioloģijas un citu dzīvības zinātņu gadsimtiem vāktajām atziņām par visuma pirmsākumiem, šodien mēs zinām, ka miljardiem gadu nav eksistējis nekas, izņemot visu, kas tomēr ir bijis. Matērijas pamatelementi kosmiskos ātrumos ir triekušies cits citā, veidojot gāzu un putekļu miglājus. Šie matērijas sakopojumi savukārt ir lipuši kopā, veidojot visu, ko šobrīd pazīstam, – neskaitāmas zvaigznes, mūsu pašu Sauli un planētas. Uz dažām no šīm planētām (uz vienas pavisam noteikti) ir izveidojušās arī dzīvības formas, kādas mēs tās pazīstam, augušas leknas palmas un ūdeņus kūluši sulīgi nīlzirgi.

Latvijas Keramikas biennāles izstādes allaž mēģina uztaustīt tos atskaites punktus, kas materiālu pārvērš vērtībā. Šoreiz tās vaicā: vai tikai visu kontrolējošā cilvēka roka ir spējīga veikt radīšanas aktus, vai tomēr pastāv arī kādi pilnīgi neatkarīgi procesi, kas sākotnēji amorfo māla masu pārvērš izteiksmē, kura spēj saturēt informāciju? Tādēļ arī darbi, kas tiks atlasīti biennāles izstādēm, atspoguļos visu matērijas ietekmēšanas spektru – no pilnīgas materiāla izziņas un kontroles līdz darbiem, kuros mākslinieks ļauj matērijai pašai izpausties, cilvēkam esot vien novērotāja lomā.

Keramikas mākslā – iespējams, vairāk nekā jebkurā citā materiālmākslā – ir dzīva apjausma, ka mēs visi esam vien zvaigžņu putekļi. Tomēr šajos putekļos ir izveidojušies tādi savienojumi, kas ļauj izaugt sulīgiem asniem un turpina nodot informāciju par civilizācijas gaitām senākajā un noturīgākajā veidā – keramikas darbu liecībās.

Līdz 2025. gada 30. aprīlim Latvijas un ārvalstu mākslinieki vai to apvienības var pieteikt darbus 5. Latvijas Keramikas biennāles centrālajam notikumam – vērienīgajai konkursa izstādei “Martinsona balva”, kas tiks svinīgi atklāta Rotko muzejā Daugavpilī 2025. gada 5. septembrī, izziņojot arī konkursa laureātus – zelta, sudraba un bronzas godalgu ieguvējus nacionālajā un starptautiskajā kategorijā. Sīkākas ziņas par pieteikšanās kārtību un nosacījumiem atrodamas šeit.

2016. gadā iedibinātā Latvijas Keramikas biennāle ir viens no vadošajiem laikmetīgās keramikas medija notikumiem Eiropas ziemeļaustrumu reģionā ar iespaidīgu vērienu un kvalitāti. To rīko Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Rotko muzeju Daugavpilī. Biennāles formāts ir reizē dokumentējošs un inovatīvs, nodrošinot eksponēšanās platformu iepriekšējo gadu sasniegumiem keramikas medijā grupu un personālizstāžu formā un ievirzot māksliniekus jaunu radošo meklējumu gultnē. Vislabāk šo inovāciju meklējumus raksturo biennāles centrālais notikums – starptautiskā konkursa izstāde “Martinsona balva”, kurā līdzās dizaina un tēlnieciskajiem darbiem tiek eksponētas arī plašas telpiskas instalācijas un performatīvas keramikas izpausmes. Izstāde notiek Rotko muzejā Daugavpilī kā keramikas mākslas vitalitātes apliecinājums un veltījums pasaulslavenajam Latvijas keramiķim Pēterim Martinsonam.

Rotko muzejs Daugavpilī ir viens no 21. gadsimta vērienīgākajiem kultūras projektiem Austrumeiropā – daudzfunkcionāls mūsdienu mākslas, kultūras un izglītības centrs, kurš iemājojis Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Muzeja pamatekspozīcijas lepnums ir Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko oriģināldarbu izlase – patlaban vienīgā pastāvīgā Rotko darbu ekspozīcija Eiropā. Rotko muzeja mainīgo izstāžu programma tiek īstenota četrās sezonās, ik gadus piedāvājot apmeklētājiem ap 30 augstvērtīgu Latvijas un ārvalstu mākslas projektu.

Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs īsteno nozīmīgus ilgtermiņa projektus, kas ir būtiski mainījuši profesionālās keramikas tēlu Latvijā un sekmējuši Latvijas mākslinieku starptautisko atpazīstamību. Kopš 2013. gada notiek starptautisks keramikas mākslas simpozijs “CERAMIC LABORATORY”, kas divpadsmit gadu laikā uzņēmis vairāk nekā 150 mākslinieku no visas pasaules. Latvijas Keramikas biennāle pulcē māksliniekus kopš 2016. gada kā vērienīgākais keramikas medija notikums Ziemeļaustrumeiropas reģionā. Biedrība rīko laikmetīgās keramikas rezidenču programmu, sadarbībā ar partneriem Latvijā un ārvalstīs organizē izstāžu ciklus. Tās īpašumā ir brīvdabas galerija “4 METRI” un pastāvīgi augoša laikmetīgās keramikas kolekcija, kas pārstāv teju visus pasaules reģionus un mūsdienu izcilākos laikmetīgās keramikas māksliniekus.

Foto: Rotko muzejs (autors  Didzis Grodzs)

Informācija: Rotko muzejs