1. Mola muižas apbūve un parks
Višķi, Višķu pagasts, Augšdaugavas novads
Muižas apbūve veidojusies 19. gs. beigās. Muižas pils bija būvēta poļu muižnieku Molu dzimtai, tā tikusi izpostīta 1. pasaules kara laikā. Līdz mūsdienām saglabājušās atsevišķas saimniecības ēkas un daļēji regulāra un brīva plānojuma parks, kurā ir ap 75 koku un krūmu sugas.
2. Grāfu Molu mauzolejs
Višķi, Višķu pagasts, Augšdaugavas novads
Atrodas Višķu ciematā pussalā pie Dotkas ezera vecās koka baznīcas (1715) vietā. Tām līdzās ir baznīcas kapi. Molu (von der Mohl) dzimtas saknes rodamas Prūsijā 15.gs. Latvijā dzimtas pēcteči parādījās 17.gs. Par Andreja un Elizabetes Molu līdzekļiem 1621.gadā Višķos tika uzbūvēta pirmā katoļu baznīca, nākamā baznīca – 1715.gadā, bet 1908.-1925.g. – tapa jauns dievnams. Molu dzimta pazīstama ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Polijā, Krievijā, Anglijā un Argentīnā. 1772.gadā muižu sarakstā tiek minēta – Višķu muiža (Francis Mols) un Kalnavišķi (Vladislavs Mols).
3. Vecpils pilskalns, Dinaburgas pilsdrupas un pils makets
Vecpils, Naujenes pagasts, Augšdaugavas novads. Tālr. +371 65471321, naujenesmuzejs@inbox.lv, www.naujenesmuzejs.lv
Pilskalns izvietojies pašā Daugavas krastā. Apdzīvots jau 8.-13. gs. To uzskata par Daugavpils dibināšanas vietu. Pilskalnā redzamas 1275. gadā celtās Livonijas ordeņa Dinaburgas pils pamatu drupas un miniatūrs pils makets (1997). Līdzās pilskalnam ierīkota atpūtas vieta – Bruņinieku laukums.
4. Tabores muiža
Oktobra iela 39, Tabore, Tabores pagasts, Augšdaugavas novads
Muižas ēka celta 1875. gadā un piederēja baronu fon Engelhartu dzimtai.
5. Lielbornes muiža
Lielborne, Salienas pagasts, Augšdaugavas novads. Kontaktinformācija: +37129284480, nora@durbe.edu.lv, www.lielbornesmuiza.lv
Lielbornes muiža ir vienīgais muižas komplekss, kas saglabājies dabas parka „Daugavas loki“ teritorijā. Šobrīd apskatāma, iespējams, 18. gs. celta vecā pils, kā arī 19. gs. pirmajā pusē klasicisma stilā celta jaunā pils. Lielbornes muižas kungu mājas jaunākā daļa pārbūvēta 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Kungu māja, kas ir raksturīgs vasarnīcas stila piemineklis Augšzemē, var lepoties ar savām dekoratīvi izstrādātajām konstrukcijām un apdares detaļām, kas rada savdabīgu māksliniecisko iespaidu.
6. Vecsalienas muižas pils un parks
Červonka, Vecsalienas pagasts, Augšdaugavas novads. Kontaktinformācija: +371 65475870, parvalde@vecsaliena.lv
Tā ir viena no nedaudzajām Augšzemes muižām (1870), kurai saglabājies dižciltīgais veidols, autentiska logu vitrāža (19.gs.) un lielā zāle ar grezniem griestiem. Ēka celta neogotikas stilā un to sedz stāvs divslīpju jumts. Tās fasādes apdarē ir daudz izteiksmīgu detaļu. Muiža piederēja fon Hānu dzimtai. Pils priekšā – plašs zāliens, bet līdzās – brīva plānojuma parks 3 ha platībā ar 14 eksotiskām koku sugām.
7. Didrihšteinas muiža
Laucese, Laucesas pagasts, Augšdaugavas novads
Bijusī Laucesas pamatskola. Saglabājusies pils un kungu māja. Kungu māja ir sarkano ķieģeļu celtne ar neogotisku torni vienā malā. Kungu mājas priekšā ir pagalms ar nelielu sarkano ķieģeļu ēku vienā pusē. Bijusī īpašniece 20. gs. sākumā bija Viktorija Plātere – Zīberga.
8. Birkineļu pusmuiža (J.Raiņa māja Berķenelē)
Birkineļi, Kalkūnes pagasts, Augšdaugavas novads. Kontaktinformācija: +371 29272200, berkenele@inbox.lv
Birķeneļu pusmuiža, kādreizējais baronu Felkerzāmu īpašums, pazīstams pateicoties Jāņa Pliekšāna (Raiņa) vecākiem – Krišjānim un Dārtai Pliekšāniem, kuri to nomāja no 1872. līdz 1881. gadam. Šeit pagājusi Raiņa bērnība, kuras iespaidi atspoguļoti “Dagdas skiču burtnīcā” apkopotajos dzejoļos. Kopš 1965.g. Birķeneļu pusmuižas dzīvojamajā mājā funkcionē Raiņa muzejs. Birkeneļu kungu nams celts ap 19. gs. vidu. Samērā vienkāršā ēka no pagalma puses ir vienstāva, segta ar divslīpju jumtu. J.Raiņa māja Berķenelē piedāvā: ekspozīcijas “Rainis un Berķenele”, mākslas akciju laikā tapušos mākslas objektus vidē, novada lietišķās mākslas izstādes apskati; profesionālās mākslas izstādes, tematiskās ekskursijas dažāda vecuma grupām. Piedāvā telšu vietu. Iznomā kamīnzāli un gultasvietas.
9. Līksnas muižas vieta
Līksna, Līksnas pagasts, Augšdaugavas novads
Senais nosaukums: Lixten. Līksnas muižas ēku uzcēla 1770. gadā baroka stilā vojevoda grāfs Jozafats Zībergs, bet 19. gs. vidū tā tika pārbūvēta gotiskā stilā. 1861. g. pils izdega. Gāja bojā dzimtas arhīvi, mākslas darbi. 1878.-1880. g. pils tika atjaunota pēc A. Neimaņa projekta, atbilstoši antīkās arhitektūras tradīcijām. Tā atradās Daugavas labajā krastā uz stāvas Daugavas senlejas nogāzes, kuras pakājē tek Līksnas upe, kas pēc kāda puskilometra netālu no muižas ēkas ietek Daugavā. Tagad redzami vien tikai atsevišķi drupu fragmenti. Muižas apbūve daļēji saglabājusies, taču pils tika nopostīta 1. pasaules kara laikā.
10. Vaboles muižas apbūve un parks
Vabole, Vaboles pagasts, Augšdaugavas novads
Muižas veidošanu 19.gs. sākumā uzsāka grāfs Teofīls Plāters-Zībergs. Līdz mūsdienām no muižas apbūves saglabājusies klēts, pārvaldnieka māja un stallis. Klēts ēka ir interesanta ar smagnējām būvformām, durvju vērtnēm, Latgalei raksturīgu zelmini ar jumtiņu starpstāvu vietā, kur saduras mūra siena un koka zelmenis. Pārvaldnieka māja ir necila koka celtne, kas atrodas vienā līnijā ar klēti. 1947. g. stallī iekārtoja skolu. 1999. gados tā tika rekonstruēta. Jaunais jumta stāvs labi iekļaujas simetriskajā apjomā, no sarkanajiem ķieģeļiem izteiksmīgi izceļas logu ailu augšdaļas.