Šogad COVID-19 radītās sekas liek strādāt citādāk. It sevišķi tūrisma nozarē liek pārdomāt darbības virzienus un veidus, kā realizēt idejas, izpildīt uzstādītos mērķus. Kā viens no sadarbības piemēriem ir Daugavpils novada pašvaldības aģentūras „TAKA” un sporta kluba „Beibuks” sadarbība. p/a TAKA savu iespēju robežās cenšas palīdzēt jebkuram no Daugavpils novada tūrisma uzņēmējiem, izliekot par tiem informāciju dažādos portālos, sociālajos tīklos, iepazīstinot ar uzņēmēju piedāvājumu žurnālistus, tūroperātorus, iekļaujot tos dažādos maršrutos, publicējot informāciju dažādos drukas materiālos. Savukārt, ja uzņēmējs izrāda īpašu interesi, meklē kopīgas sadarbības formas, tad ir iespēja arī realizēt dažādus projektus, kuros dotā sadarbība vainagojas ar konkrētiem finansiāliem rezultātiem.
Šoreiz ir stāsts par to, kā attīstās Slutišķu apkārtne, kas jau ir bijis kā interesants tūrisma galamērķis. Un pateicoties gan pašvaldības ieguldītajiem līdzekļiem, gan uzņēmēju aktivitātēm, apkārtne kļūst sakārtotāka, pievilcīgāka tūristiem. No pašvaldības puses jau pirms daudziem gadiem tika izveidots muzejs Slutišķu vecticībnieku lauku sēta, Markovas taka, labiekārtota atpūtas vieta. Veiktās aktivitātes radīja pievilcīgu vidi tūrismam. Laikam ejot infrastruktūra sāka novecot, un pirms gada visa infrastruktūra tika atjaunota, papildināta ar laivu, plostu nolaišanas vietu, jaunu estrādi, velomaršrutu, un šogad LEEDER projekta ietvaros uzsākta arī Slutišķu gravu takas izveide, kas savieno Slutišķus ar Slutišķu krauju, ko labiekārtoja Latvijas valsts meži. Tāda veidā tika radīti apstākļi, lai beidzot Stutišķu ciemā sāktos uzņēmējdarbība- izveidots skaists, labiekārtots kempings, kas ar savu koncepciju, arhitektūru vizuāli iederas sādžā. Protams ir vēl trīs lietas, kas palīdzēja realizēt šādu projektu. Tas ir īpašnieka uzņēmība, valsts atbalsts un neatkārtojamā daba. Ņemot vērā augstāk minēto, šajā vietā tūristam, kas izvēlas šo kempingu, ir gan iespēja klusai atpūtai Daugavas krastā kā labiekārtotas mājiņās, tā teltī, gan aktīvai atpūtai ar velo, laivām, plostiem, ko piedāvā sporta klubs Beibuks, gan iziet vairākas dabas takas, apskatīt muzeju, kā arī nobaudīt kulināro mantojumu, ko piegādās vietējais ēdinātājs.
Kā tad sadarbība veidojas? Un kam kāds labums no tā rodas? Pašvaldība, tai skaitā arī p/a TAKA rada publiskus tūrisma produktus, kas piesaista tūristus. Tūristam jau ir interesantāk palikt šajā vietā, jo te ir ne tikai vienkārši „pasēdēšana”, bet atpūta ar pievienoto vērtību. Līdz ar to uzņēmējam šādā vietā ir izdevīgāk piedāvāt savus pakalpojumus. Savukārt pašvaldībai no aktīvas uzņēmējdarbības būs jaunas darbavietas, lielāki nodokļi, ko var guldīt atkal attīstībā. Doto divu projektu (Slutišķu gravu taka un kempings Daugavas lokos) rezultātā Slutišķu sādža tiks attīstīta ne tikai vienā pusē, bet visā tās garumā un ar taku tiks savienota sādža ar Slutišķu krauju, kas pats pa sevi ir interesants apskates objekts. Ar to sadarbība nebeidzas,- kopīgi tiek rīkoti tādi pasākumi kā „Lielais plosts”, „Tūrisma triatlons”, popularizēts aktīvais tūrisms izstādē „Outdoor” (diemžēl šogad šie pasākumi nenotika ārkārtas situācijas ietekmē). Līdz ar to arī citi uzņēmēji tiek aicināti uz aktīvāku sadarbību kopīgo mērķu sasniegšanai. Savukārt, atsākoties 2021. gada tūrisma sezonai, tūristi tiek aicināti apmeklēt atjaunotos Slutišķus un jauno kempingu.
Toties šobrīd, kad ierobežojumi ir doties ciemos, uz veikaliem, muzejiem, citām sabiedriskām vietām, dabas takas, skatu torņi, atpūtas vietas dabā aicina lietderīgi, ar labumu veselībai, pavadīt brīvo laiku.
Tiek piedāvāta iespēja doties aizraujošā pastaigā pa Daugavpils novada takām un atputas vietām:
Līksnas takas. Staigājot pa Līksnas takām, var vērot ne tikai dažādi ierīkotus celiņus vai kreatīvus koka un metāla veidojumus, bet arī uzzināt, ka pa šo taku jājusi Polijas nacionālā varone, Līksnas muižas iedzīvotāja – Emīlija Plātere. Emīliju, viņas dzīvesveida un rakstura dēļ, sauca par vietējo Žannu d’Arku.
Dinaburgas pils taka. Dinaburgas taka sākotnēji metas lejā un tad pēc strauja kāpuma uzved stāvajā Daugavas krastā, kur gravu ieskauts paceļas ap 25 m augstais Naujenes (Vecpils) pilskalns, kas tiek uzskatīts par Daugavpils dibināšanas vietu. Saglabājušās pilsdrupas, pie kurām izveidots unikāls Dinaburgas pils brīvdabas makets. Objekts atrodas Daugavas loku dabas parkā.
Markovas pilskalns un izziņas taka. Markovas pilskalns ir viens no mazākajiem latgaļu pilskalniem, valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Pilskalns ierīkots grants paugurā, no kura paveras brīnišķīgs skats uz Slutišķu etnogrāfisko sādžu un dabas parku “Daugavas loki”.
Medumu parks un taka. Pie Meduma ezera atrodas Medumu parks, kurā var ieraudzīt dažādus stādījumus – ošus, ozolus, liepas, vīksnas, asinssarkano grimonu, Daugavas krustābeli, Eiropas segliņu, balzama dižegles, Eiropas lapegles, Kolorado aso egli u.c.
Sventes ezera taka. Taka atrodas vairākus kilometrus no Jaunsventes parka, iet gar Sventes ezeru. Labiekārtotajā ezera takā rekonstruēts pastaigu celiņu tīkls ar soliņiem.
Lielbornes pastaigu taka. Lielbornē jūs gaida terasēs veidots senais parks un 2 km gara reljefaina pastaigu taka. Parka apgaismojums, apmetot loku kungu mājas priekšā, aizvedīs jūs līdz pat dzirnavu dīķim un ūdenskritumam. Vēsturiskās vietās izbūvētas atpūtas vietas, no kurām paveras skats uz dzirnavu drupām, dīķiem, Bornes upes straujteci un Daugavas lokiem.
Vasargelišķu skatu tornis. Uzkāpjot 21 m augstajā skatu tornī, no putna lidojuma augstuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus. Apmeklētāji no tā var redzēt Daugavas upes Rozališķu loku – vienu no skaistākajiem Latvijas dabas skatiem.
Nīcgales Lielais akmens ir vislielākais pašreiz zināmais laukakmens Latvijā. Tas atrodas dziļi mežā ap 6 km uz austrumiem no Nīcgales dzelzceļa stacijas, taču viegli sasniedzams, pateicoties ierīkotajam zemesceļam un norādēm. Akmens atrodas meža stigu krustpunktā.
Slutišķu krauja – vislielākais kvartāra iežu atsegums Daugavas ielejas Latvijas daļā. Tās augstums – 40,9 m, garums 400 m. Kraujas nogāzes slīpums ir 38 grādi.
Silenes dabas parks ir lieliska vieta mierpilnai atpūtai, kas sevī ietver vairākus dabas liegumus, brīnišķīgus ezeru skatus, meža zvēru daudzveidību un lielu varbūtību tos satikt brauciena gaitā. Ikvienam ir iespēja tuvāk iepazīt dabas parka vērtības, kultūrvēsturisko mantojumu, populārākos tūrisma objektus un vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīvi.