Hover

Iepazīsti tuvāk unikālas, vēsturiskas un sakrālas vietas Daugavpils novadā

 12.02.2021
Iepazīsti tuvāk unikālas, vēsturiskas un sakrālas vietas Daugavpils novadā

Daugavpils novada arhitektūrai piemīt kāds īpašs raksturs, šarms un krāšņums. Ceļojot pa novadu, var redzēt daudz vēsturisku celtņu, kas ir savā veidā iespaidīgas un ļoti skaistas. Daugavpils novada baznīcas un lūgšanu nami ir tie objekti, kur tiek saglabāta mūsu dzimtenes unikāla vēsture. Lai gan daži no tiem sakrālā mantojuma objektiem ir jau ļoti veci un atrodas sliktā stāvoklī, tie arī atstāja savu vēsturisko nospiedumu.

 

Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca

Līksnas Romas katoļu draudzes Vissvētākās Jēzus sirds baznīcas celtniecība tika pabeigta 1913. gadā. Tā celta neogotikas stilā. Baznīcas siluets ir nozīmīgākā Daugavas ielejas ainavas dominante Koša ezera apkārtnē.

Višķu Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca

Višķu Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca tika uzbūvēta 1908. – 1925. gadā. Baznīca ir ievērojams valsts nozīmes arhitektūras piemineklis,  un viena no nedaudzajām sakrālajām celtnēm Daugavpils novada, kas ir celta no šķeltiem akmeņiem un pieder pie viena torņa bazilikāņu krusta baznīcu tipa.

Silenes Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca

Tagadējā Silenes Romas katoļu koka baznīcas ēka tika uzbūvēta 1913. gadā, prāvesta Miķeļa Skorupska laikā netālu no agrākās, 19. gs. celtās, bet nodegušās kapelas. Silenes baznīca ir viena no lielākajām koka baznīcām Rīgas Metropolijā un vislielākā Jelgavas diacēzē. Baznīcas garums ir 24 m, platums 14 m un augstums 12 m. Pašlaik baznīca veiksmīgi realizēja projektu  “Senā garīgās kultūras mantojuma saglabāšana un garīgo sabiedrisko aktivitāšu attīstība Skrudalienas pagastā”, kā rezultātā baznīcā ir iespējams apskatīt jaunu ekspozīciju. Šeit savākti dažādi garīgās dzīves priekšmeti, kulta priekšmeti, medaljoni un relikvijas, kas radīti 18.-21.gadsimtā. Īpašs lepnums ir Liturģisko tērpu kolekcija. Tie ir ļoti skaisti un unikāli eksponāti.

Rubenišķu Vecticībnieku lūgšanu nams

Vecticībnieku kopiena Rubenišķоs dibināta 1889. gadā. Pirmais lūgšanu nams tika uzbūvēts šeit 19.gadsimta beigās, kuras vietā 1907. gadā jau jaunā vietā tika uzcelta šī baznīca. Baznīcas plānojums ir tuvu kvadrātam, kas ir reta parādība Daugavpils novadā. Dievnama sienas un griesti ir pārklāti ar šaurām koka līstēm, arī grīda ir izgatavota no koka. Ikonostasa centrā ir uzstādīts krusts, bet plaukti, kas tika domāti ikonām, paliek tukši jau kopš Pirmā pasaules kara, kad ikonas no dievnama tika izvestas. Draudze piepilda lūgšanu namu ar ikonām tikai dievkalpojumu laikā.

Laucesas Sv. Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīca

Laucesas Sv. Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcas koka celtne tika uzbūvēta 1921. – 1923. gadā, 1797. gada celtās, bet 1920.g. nodegušās koka baznīcas vietā. Laucesā bija viena no vecākajām Zemgales baznīcām, kuru jau 1665. gadā apkalpoja jezuīti no Ilūkstes. Tā atradās muižnieku Līdinghauzenu-Volfu īpašumā.

Briģenes muižas mauzolejs (kapliča)

Ceļš no Daugavpils uz Demeni vijas blakus vairākiem gari izstieptiem ezeriem – Ustuka, Demenes, Briģenes u.c. Šo ezeru krastu ainava apbūrusi ne vienu vien. Te laika gaitā izveidojušies arī vairāki muižu ansambļi. Viens no tiem ir Briģene. Tieši Briģenes muižas bijušā kompleksa atrašanās vietas tuvumā ir viens no skaistākajiem Daugavpils novada valsts nozīmes arhitektūras pieminekļiem – klasicisma stilā pēc muižas īpašnieka Makša fon Engelharta rīkojuma celtais mauzolejs (kapliča) viņa mirušajai sievai Dorotejai fon Engelhartei (1862 – 1898). Diemžēl patlaban mauzolejs ir ļoti nolaistā stāvoklī.

Dubnas Jēzus Sirds Draudzes kapela (Varšaveņa)

Dubnas Jēzus Sirds draudzes kapela (Varšaveņa) celta 1800. gadā kā koka astoņstūru īpatnēja celtne ar pagarinājumu altāra daļā. Vienīgā tāda veida sakrālā celtne Daugavpils novadā.

Krivānu Vecticībnieku lūgšanu nams

Vecticībnieku kopiena Krivānos tika dibināta 1908. gadā, vēlāk tika uzcelts lūgšanu nams. Dievnams izceļas ar dekoratīvās apdares klātbūtni, kas nav raksturīga Daugavpils reģionam. Tajā pašā laikā arhitektūras kompozīcija, formas un detaļas līdzinās jau tagad nojauktajai Daugavpils Vecās Forštates lūgšanu nama koka daļai. Iespējams, šis lūgšanu nams kalpoja kā modelis celtniekiem Krivānos. Padomju laikos lūgšanu namam bija piešķirts arhitektūras pieminekļa statuss.

Medumu Vecticībnieku lūgšanu nams

Medumu vecticībnieku kopienas dievnama komplekss sastāv no baznīcas, atsevišķa zvanu torņa un priestera dzīvojamās mājas. Dievnams ir interesants ar to, ka tas dod priekšstatu par vecticībnieku kulturālās ēkas izskatu līdz 1905. gadam, laikā, kad vecticībniekiem tika aizliegts saviem dievnamiem piešķirt atpazīstamu izskatu.

 

Informāciju sagatavoja:

Viktorija Parņeviča
Daugavpils novada pašvaldības aģentūra “TAKA”
Tālr.: +371 65424147
e-pasts: taka@dnd.lv
Facebook: Daugavpils novads.Travel
www.visitdaugavpils.lv