Aizvadītajā nedēļā, 15. un 16. decembrī Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma iestāžu pārstāvji, kopā ar Latgales reģiona medijiem viesojās Kauņā, lai iepazītos ar Daugavpils un Kauņas kopīgi realizētā pārrobežu projekta rezultātiem un uzzinātu vairāk par pilsētas tūrisma piedāvājumu.
Daugavpils pilsētas pašvaldība sadarbībā ar Kauņas pilsētas pašvaldības administrāciju īsteno kopīgu projektu “Pārrobežu reģionālā kultūras mantojuma tūrisma paplašināšana” piesaistot finansējumu no Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam. Projekta mērķis ir palielināt apmeklētāju un pavadīto nakšu skaitu Programmas reģionā, uzlabojot un popularizējot kultūras mantojuma objektus.
Vizītes sākumā Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma iestāžu speciālisti un Latgales reģiona žurnālisti apmeklēja Kauņas cietokšņa 6. fortu, kur projekta ietvaros jau ir restaurēts ieejas mezgls. Šajā fortā izvietota iespaidīga militārās tehnikas kolekcija.
Laika posmā no 1882. līdz 1889. gadam Kauņā tika uzcelti 7 forti. No 1890. līdz 1907. gadam tika uzcelts 8. forts, bet no 1903. līdz 1911. gadam 9. forts, kas vislielākais un modernākais cietokšņa forts. Kauņas pilsēta tika aizliegts celt ēkas, kas augstākas par diviem stāviem. Tika uzsākta vēl 4 fortu būvniecība, tomēr līdz Pirmajam pasaules karam tos nepabeidza. Nodibinoties neatkarīgajai Lietuvas valstij, daļa cietokšņa infrastruktūras kalpoja militārām un daļa saimnieciskām vajadzībām. Mūsdienās populārākais no Kauņas cietokšņa tūrisma objektiem ir 9. forts, kas kalpo kā muzejs, tomēr jaunu elpu ieguvis arī 6. forts, kas piedzīvojis ievērojamu rekonstrukciju un kurā apskatāma plaša tehnikas kolekcija.
Kauņas cietokšņa 6. forta militārās tehnikas kolekcija
Jāpiebilst, ka arī Daugavpils cietoksnī šī projekta ietvaros tiek pabeigta 7. bastiona vaļņa restaurācija. Daugavpils un Kauņas pašvaldības, kā sadarbības partneri izveidojuši jaunu pārrobežu tūrisma maršrutu “No Kauņas līdz Daugavpilij pa veco pasta traktu”, kuru var izbraukt abos virzienos.
Kauņas cietokšņa 6. forts
Interesantas, aizraujošas un izglītojošas bija tematiskās ekskursijas pa Kauņu pilsētas gida pavadībā. Pirmās dienas ekskursijā Daugavpils pašvaldības tūrisma speciālistiem un medijiem bija iespēja uzzināt vairāk par jaunās pilsētas daļas arhitektūru. Patīkami pārsteidza fakts, ka Lietuvā atzīts latviešu arhitekts Kārlis Reisons, kurš projektējis daudzas ēkas, kuras kļuvušas par nozīmīgu Kauņas arhitektūras mantojumu.
Latviešu arhitekta K. Reisona projektētā baznīca Kauņā
Īpašs piedzīvojumu sagādāja iespēja apmeklēt Eirolīgas (EuroLeague) basketbola kluba “Žalgiris” basketbola spēli pret “AS Monaco”. Jāpiebilst, ka viens no rezultatīvākajiem “Žalgiris” spēlētājiem ir latvietis Jānis Strēlnieks.
EuroLeague Kauņas BK “Žalgiris” pret “AS Monaco”
Savukārt otrās dienas ekskursijā Latvijas grupa devās uz Kauņas vecpilsētu, kur iepazina pilsētas vēsturi baudīja Ziemassvētku noskaņas, iepazina Kauņas sakrālo mantojumu un unikālās tradīcijas, kas ar to saistītas, piemēram, krucifiksu veidošanas tradīcijas.
Vizītes noslēgumā Daugavpils pašvaldības tūrisma speciālisti un žurnālisti apmeklēja laikmetīgās mākslas ekspozīciju “Magic Carpets Landed”, kas deva ieskatu Kauņas kā 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas daudzveidīgajā kultūras piedāvājumā.
Foto: Gunta Ločmele
Informāciju sagatavoja: Daugavpils pilsētas pašvaldības Komunikācijas nodaļa.