Solomona Mihoelsa skulpturālais portrets ir Rīgas ebreju kopienas dāvana, kas tapusi ar Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fonda finansiālo atbalstu. “Daugavpils ir pilsēta, kas tur augstā godā savus dēlus. Un esam ļoti pateicīgi, ka šī skulptūra savu mājvietu ir radusi Daugavpils teātrī,” atklāšanas dienā dalījās “Ebreji Latvijā” muzeja direktors Iļja Ļenskis.
Solomona Mihoelsa skulpturālo portretu veidoja tēlnieks Gļebs Panteļejevs, kurš atzīmēja, ka šis darbs viņam sagādāja neizsakāmu baudu: “Portrets ir tāds žanrs, kur ir ļoti svarīgs tipāžs. Un lielāku dāvanu tēlniekam, piedāvājot kā modeli Mihoelsu, nemaz nevar iedomāties. Es biju laimīgs, strādājot ar šo portretu, un esmu pateicīgs visiem iesaistītajiem par šādu iespēju!”
Saņemot dāvinājumā Solomona Mihoelsa skulpturālo portretu, teātra direktors Oļegs Šapošņikovs savā uzrunā teica: “Es gribētu pateikties par šo dāvanu ne tikai teātra vārdā, bet arī nākamo un pagājušo paaudžu vārdā. Uzskatu, ka šis skulpturālais portrets ir ne tikai nozīmīgs, bet arī ļoti zīmīgs notikums. Solomons Mihoelss bija ļoti spēcīgas, viedas un senas kultūras pārstāvis. Tas, ka tieši Solomona Mihoelsa skulpturālais portrets šobrīd atrodas šeit, simbolizē, ka Daugavpils teātris turpinās iet ceļu, kas stiprina gan mūsu nacionālo kultūru, gan šīs vietas multikulturālismu. Un ceru, ka katras kultūras stiprināšanu un kultūru mijiedarbību turpinās ne tikai Daugavpils teātris, bet arī Daugavpils pilsēta.”
Aplūkot Solomona Mihoelsa skulpturālo portretu teātra apmeklētāji var otrā stāva foajē.
Solomons Mihoelss (īstajā vārdā Šloime Vovsi) piedzima un pirmos 15 dzīves gadus pavadīja Daugavpilī (toreiz Dinaburgā, Dvinskā). Viņš ir iegājis vēsturē kā režisors, aktieris, pedagogs, sabiedriskais darbinieks, Maskavas Valsts ebreju teātra mākslinieciskais vadītājs. Viņa devums teātrim bija 14 uzvedumi un vairāk nekā 30 nospēlētas lomas. Viena no viņa skatuviskās meistarības virsotnēm bija Šekspīra karaļa Līra atveidojums.
Foto: Džeina Saulīte
Informācija: Daugavpils teātris