Hover

Daugavpils Kultūras pils atklāj PILS izstāžu zāli

 12.10.2023
Daugavpils Kultūras pils atklāj PILS izstāžu zāli

Piektdien, 13. oktobrī, plkst. 15.00, Daugavpils Kultūras pilī ar Sigitas Daugules un Māra Čačkas izstādi “ATSKATIES” tiek atklāta jauna kultūrvieta – PILS izstāžu zāle. Tā ir tapusi un tiks turpināta sadarbībā ar Rotko muzeju. Izstāžu zāli varēs apmeklēt ikviens interesents Daugavpils Kultūras pils darba laikā, kā arī pirms pasākumiem. Izstāde “ATSKATIES” notiek līdz 2024. gada 12. februārim.

Izstādes vadmotīvs iekodēts vārdā ATSKATIES, kas aicina izstādes apmeklētājus iedziļināties autoru darbos, sākt domāt, kālab būtu nepieciešams atskatīties, analizēt un izdarīt savus secinājumus. Mākslinieki ļauj katram skatītājam aplūkojot izstādi, brīvi interpretēt savus audeklus un tajos ietvertos stāstus.

Abi mākslinieki savā daiļradē pievēršas apkārtējās vides izpētei, kas atspoguļojas viņu kompozīcijās. Katrs mākslinieks ir individualitāte, tomēr pēc vairākiem kopīgiem projektiem, Sigitai un Mārim ir atsevišķas tēmas, par kurām izvēršas diskusijas un “prāta vētras”, ne tikai radot mākslu, par to runājot, analizējot pamudinājumus vai bremzējošos faktorus, bet arī atrodot kopīgu valodu par augiem, ekoloģiju, dzīvi, no kuras mācamies un kurai ļaujamies.

Sigitas Daugules darba metode ietver slāņveida krāsas uzklāšanas procesu, izmantojot īpašas pastas, lakas un pigmentus, pārklājot audekla virsmas. Viņas stils radies pagājušā gadsimta 90. gadu beigās, un to ietekmējusi gan modernā, gan postmodernā māksla. Sigitas Daugules gleznu būtību nosaka krāsu harmonija, stāstījums ar tēlainiem sižetiem un modernismam raksturīgās krāsu masas un triepieni, kas rada abstraktas drāmas.

Māris Čačka savā mākslā apvieno glezniecības un grafikas iespējas. Māris izmanto augstspiedes tehniku kā pamatu tālākai tehniskai kompozīcijai, vienlaikus dokumentējot konkrētas un izdomātas sarunas starp un par cilvēkiem. Mākslinieks uzskata, ka pētot un daloties savos vizuālajos stāstos, viņš gūst pats un sniedz arī skatītājam jēgpilnu vizuālo pieredzi, kas katram ļauj pārdomāt savu dzīvi jaunā veidolā.

Sigita Daugule dzimusi 1971. gadā Rīgā. Ir latviešu gleznotāja un mākslas zinātniece. Viena no Latvijā novērtētākajām un atpazīstamām mūsdienu māksliniecēm Latvijā un ārvalstīs.

Sigitas Daugules gleznas atrodas tādās publiskajās kolekcijās kā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijaSwedbank mūsdienu mākslas kolekcija, Rotko muzeja kolekcija, Zuzānu kolekcija, Lučiano Benetona kolekcija Imago Mundi. Mākslinieces darbi atrodas arī privātkolekcijās Latvijā, Vācijā, Austrijā, Slovēnijā, Maltā, Igaunijā, ASV, Anglijā, Nīderlandē u.c. Sigita Daugule ir vienīgais mākslinieks no Latvijas, kas ieguvis radošo stipendiju quartier 21 Vīnes Muzeju kvartālā.

Māris Čačka dzimis 1976.gadā Varakļānos. Latvijas mākslinieks, izstāžu kurators un producents. Savu atpazīstamību un novērtējumu Latvijā un ārvalstīs sasniedzis pateicoties oriģinālas grafiski gleznieciskās hibrīdtehnikas izkopšanai.

Māra Čačkas darbi atrodami publiskajās kolekcijās, kā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Sanatorijas “EGLE” kolekcijā (Lietuva), Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Balvu novada muzejā, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, Latgales kultūrvēstures muzejā (Rēzeknē), Ventspils muzejā, Talsu muzejā u.c., kā arī daudzviet privātās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs – Austrijā, Baltkrievijā, Polijā, Lielbritānijā, Lietuvā, Monako, Norvēģijā, Turcijā, Vācijā u.c.

Papildinformācija: https://dkp.lv