Hover

Daugavpilī attīsta velo infrastruktūru

 18.06.2024
Daugavpilī attīsta velo infrastruktūru

Daugavpils pašvaldības ilgtermiņa plāni uz tuvākajiem gadiem paredz pakāpeniski attīstīt alternatīvas iespējas ilgtspējīgai mobilitātei – gājēju ceļus, velosatiksmi un elektromobilitāti, kam tiek veidota atbilstoša infrastruktūra. Uzlabojot velo infrastruktūru pilsētā, Komunālās saimniecības pārvalde (KSP) izstrādāja Daugavpils velosipēdu ceļu karti. Savukārt 12. jūnijā Daugavpils pašvaldības iestāžu pārstāvji piedalījās diskusijā ar aktīvajiem pilsētas iedzīvotājiem, lai noskaidrotu, kas būtu jādara, lai pilsētas vide būtu piemērotāka un ērtāka riteņbraucējiem.

Rūpējoties par aktīvās atpūtas un ekoloģiskās pārvietošanās piekritējiem, Daugavpils pašvaldība piedalās diskusijās, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par velo infrastruktūras attīstību. 12. jūnijā sadarbībā ar biedrību “Zaļā brīvība” un Rīgas Tehniskās universitātes pētniekiem norisinājās sarunu un kopdarbošanās vakars par velo paradumiem pilsētā un nepieciešamajiem uzlabojumiem vai izmaiņām, lai iedzīvotāji šo pārvietošanās veidu izvēlētos biežāk. Tikšanās laikā apspriestas vairākas svarīgas tēmas, kā, piemēram: kur izbūvēt veloceliņus vai ierīkot velojoslas, kur nepieciešamas velo novietnes, kādēļ daudzi nebrauc ar velosipēdu u. c.

Uz šo brīdi kopējais veloceliņu garums pilsētā ir 43,795 km. Pašlaik Daugavpilī ir uzbūvēti veloceliņi vairākos posmos:

  1. 18. novembra ielā – 3,670 km;
  2. Bruģu ielā (no 18. novembra ielas līdz SIA “Daugavpils ūdens”) – 1,378 km;
  3. Cēsu ielā (no Cēsu ielas 6 līdz Krasta ielai) – 0,185 km;
  4. Daugavas ielā (Cietoksnī) – 0,789 km;
  5. Daugavas ielā (no Cietokšņa ielas līdz Parādes ielai) – 1,230 km;
  6. Dunduru ielā – 3,400 km;
  7. Jātnieku ielā – 2,757 km;
  8. Kauņas ielā (no Višķu ielas līdz Siguldas ielai) – 8,486 km;
  9. Latgales ielā – 1,671 km;
  10. Rīgas ielā (no Stacijas ielas līdz Daugavas ielai) – 0,573 km;
  11. Rūpniecības ielā (no Stiklu ielas līdz Jelgavas ielai) – 0,749 km;
  12. Vaiņodes ielā – 0,124 km;
  13. Varšavas ielā (no 18. novembra ielas līdz Smilšu ielai) – 0,989 km;
  14. Ventas ielā (no Vizbuļu ielas līdz Vidzemes ielai) – 2,300 km;
  15. Vidzemes ielā (no Ventas ielas līdz Skostu ielai) – 8,829 km;
  16. Višķu ielā (no Kauņas ielas līdz Mendeļejeva ielai) – 0,620 km;
  17. Aizpilsētas parkā – 0,675 km;
  18. Cietokšņa ielā (no Sakņu ielas līdz Daugavas ielai) – 1,110 km;
  19. Rēzeknes ielā (no Sausās ielas līdz Piekrastes ielai) – 0,930 km;
  20. Piekrastes ielā (no Rēzeknes ielas līdz Zeltkalna ielai) – 1,190 km;
  21. Odu ielā (no Vaļņu ielas līdz Cietoksnim) – 0,270 km;
  22. Puškina ielā (no Dobeles ielas līdz Kauņas ielai) – 1,080 km;
  23. Imperatora ielā (no Odu ielas līdz Mihaila ielai) – 0,310 km;
  24. Aleksandra ielā (no Heķeļa ielas līdz Imperatora ielai) – 0,480 km.

Atbilstoši Ceļu satiksmes likumam un saskaņojot ar AS “Latvijas Valsts ceļi” Daugavpilī uzstādītas šādas ceļa zīmes veloceliņu apzīmēšanai:

413. zīme “Velosipēdu ceļš”
Zīmes skaidrojums: Atļauts braukt tikai ar velosipēdiem un elektroskrejriteņiem. Ja zīme netiek lietota, lai apzīmētu velojoslu, atļauts pārvietoties gājējiem, netraucējot velosipēdu un elektroskrejriteņu braukšanu.
Kopējais ceļu garums pilsētā: 1,746 km.

 

417. zīme “Kopīgs gājēju un velosipēdu ceļš”
Zīmes skaidrojums: Atļauts braukt tikai ar velosipēdiem un elektroskrejriteņiem, kā arī pārvietoties gājējiem. Ceļu satiksmes dalībniekiem jārīkojas tā, lai tie savstarpēji viens otru neapdraudētu un netraucētu. Gājējiem jāņem vērā velosipēdu un elektroskrejriteņu klātbūtne uz šā ceļa, bet velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītājiem, ja nepieciešams, jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.
Kopējais ceļu garums pilsētā: 39,396 km.

419. un 421. zīme “Gājēju un velosipēdu ceļš”
Zīmes skaidrojums: Pa gājēju un velosipēdu ceļa vienu pusi atļauts braukt tikai ar velosipēdiem un elektroskrejriteņiem, bet pa otru pusi – pārvietoties gājējiem (atbilstoši zīmē norādītajam).
Kopējais ceļu garums pilsētā: 2,653 km.

Veidojot piemērotāku un ērtāku pilsētvidi, pēdējo gadu laikā vairāku pilsētas iestāžu, atpūtas vietu un parku tuvumā uzstādītas velosipēdu novietnes. Savukārt Aizpilsētas parkā ierīkota velosipēdu apkalpošanas stacija. Šis pašapkalpošanās stends ir paredzēts gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem, ļaujot veikt nelielus remontdarbus pašu spēkiem. Stendā ir pieejamas biežāk izmantotās velosipēdu montāžas atslēgas, skrūvgrieži un lāpstiņas, kā arī mehānisks pumpis, kas piemērots dažādu velosipēdu marku, bērnu ratiņu un invalīdu ratiņu riepu pumpēšanai. Stenda izmantošana ir pilnīgi bez maksas. Tas ir pieejams jebkurā diennakts laikā, tādējādi noderot gan tūristiem, kuriem velo remonts var būt nepieciešams vēlu vakarā vai brīvdienā, gan arī vietējiem iedzīvotājiem ikdienas situācijās.

Autovadītāji, riteņbraucēji un gājēji ir aicināti būt pieklājīgiem vienam pret otru un ievērot ceļu satiksmes noteikumus. Prasības, kas obligāti jāievēro visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, īpaši saistībā ar velosipēdiem:

1. Velosipēdistiem:
o Lietojiet ķiveri. Aizsargķivere obligāta velosipēdistiem līdz 16, elektroskrejriteņu vadītājiem – līdz 17 gadu vecumam.
o Izmantojiet atbilstošu apgaismojumu. Priekšā jābūt baltam luktura un aizmugurē sarkanam atstarotājam vai lukturim. Nakts laikā vai slikta redzamības apstākļos apgaismojuma lietošana ir obligāta.
o Sekojiet ceļa zīmēm un luksoforiem. Tāpat kā autovadītājiem, arī velosipēdistiem ir jāievēro visas ceļa zīmes un luksoforu signāli.
o Izmantojiet veloceliņus. Ja ir pieejams veloceliņš vai velosipēdu josla, velosipēdistiem jāizmanto tie.
o Lietojiet rokas signālus. Lietojiet roku signālus, lai norādītu savus pagriezienus un bremzēšanu citiem satiksmes dalībniekiem.
o Izvairieties no mobilo ierīču lietošanas. Braucot ar velosipēdu, nelietojiet mobilās ierīces vai austiņas, kas varētu novērst jūsu uzmanību no ceļa.

2. Autovadītājiem:
o Ievērojiet drošu attālumu. Apdzenot velosipēdistus, saglabājiet vismaz 1,5 metru attālumu.
o Dodiet ceļu velosipēdistiem. Kad velosipēdists šķērso ceļu vai maina joslas, esiet uzmanīgi un dodiet viņiem ceļu, ja tas nepieciešams.
o Pārliecinieties pirms durvju atvēršanas. Pirms izkāpjat no automašīnas, pārbaudiet, vai tuvumā nav velosipēdistu, lai izvairītos no durvju uzbraukšanas.

3. Gājējiem:
o Ejiet pa gājēju celiņiem. Lai izvairītos no sadursmēm ar velosipēdistiem, vienmēr ejiet pa gājēju celiņiem vai ietvēm, ja tās ir pieejamas.
o Sekojiet ceļa zīmēm un signāliem. Tāpat kā autovadītājiem un velosipēdistiem, arī gājējiem ir jāievēro ceļa zīmes un luksoforu signāli.
o Esiet uzmanīgi šķērsojot veloceliņus. Pārliecinieties, ka nav tuvojošos velosipēdistu pirms šķērsošanas.

4. Visiem satiksmes dalībniekiem:
o Esiet pieklājīgi un respektējiet citus. Ievērojiet ceļu satiksmes noteikumus un cieniet citus satiksmes dalībniekus.
o Izvairieties no straujas un nepārdomātas rīcības. Piemēram, pēkšņas apstāšanās, straujas braukšanas maiņas vai pēkšņas durvju atvēršanas, kas var radīt bīstamas situācijas.

Sekojot šiem noteikumiem, mēs visi spēsim veicināt drošu satiksmi mūsu pilsētā!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils valstpilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa,
Komunālās saimniecības pārvalde,
Attīstības departaments