Šī izstāde ir pārsteidzoši košs laikā sastingušu, laimīgu un neatkārtojamu lieliska akvareļu meistara daiļrades mirkļu kaleidoskops. Iemiesoti darbos, kas apbur ar savu izsmalcinātību un profesionalitāti, šie mirkļi ļauj pieskarties patiesi unikālai parādībai Vitebskas akvareļglezniecības skolas vēsturē. Nebūs pārspīlēti sacīt, ka Aleksandrs Karpans (1953-2016) ir tās īpašā vērtība un lepnums, viens no 20. gadsimta beigu un 21. gadsimta sākuma talantīgākajiem baltkrievu akvarelistiem. Un mākslinieka darbi to brīnišķīgi apliecina.
Aleksandrs Karpans ir dzimis 1953. gada 6. novembrī Starokonstantinovas pilsētā Ukrainā. 1979. gadā absolvējis Kirova vārdā nosauktā Vitebskas pedagoģiskā institūta Glezniecības un grafikas fakultāti, kur mācījās pie pazīstamiem grafikas un akvareļa meistariem I. Stoļarova un A. Memusa.
No 1979. līdz 2014. gadam Aleksandrs Karpans pasniedza zīmēšanu, glezniecību un kompozīciju Mašerova vārdā nosauktās Vitebskas Valsts universitātes Glezniecības un grafikas fakultātē. Viņš bija viens no godājamākajiem mākslas pedagogiem, īsts sava amata meistars. Kopš 1991. gada – Baltkrievijas mākslinieku savienības biedrs. Ievērojama loma Karpana daiļradē pēc paša mākslinieka atzinuma bija stažēšanās iespējai Ļeņina vārdā nosauktajā Maskavas Valsts pedagoģiskajā institūtā pie pasniedzējiem K. Maksimova un N. Rostovceva, kā arī Sanktpēterburgas mākslas akadēmijā pie D. Volkovas un M. Gerasimova.
Kā gleznotājs Aleksandrs Karpans veidojās pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā, izvēlējies figurālās reālisma glezniecības principus un harmonijas izjūtu par savas daiļrades galvenajiem orientieriem. Šķiet, viņš nekad netiecās aizgūt svešu glezniecības manieri, allaž bija patiess, taču tajā pašā laikā ar īpašu cieņu izturējās pret visdažādākajiem stiliem un eksperimentiem. Būdams ļoti nopietns attieksmē pret mākslu, savus akvareļus viņš gleznoja ar apbrīnojamu vieglumu. Šķita, ka viena no sarežģītākajām glezniecības tehnikām ar tās nevaldāmo stihiju bija viņam saprotama un pilnībā pakļāvīga. Karpans strādāja vienlīdz talantīgi dažādos žanros, kaut arī deva priekšroku klusajai dabai, ainavai un portretam. Mākslinieka darbus no citiem atšķir izteikts tēlu dziļums, augstā izpildījuma meistarība un, protams, neatkārtojama individuāla stilistika.
Sākot ar 1979. gadu, Aleksandrs Karpans aktīvi piedalījās rajona, apgabala, vissavienības un starptautiska mēroga izstādēs un starptautiska un republikas mēroga plenēros, kas bija veltīti slaveniem baltkrievu māksliniekiem, rakstniekiem, dzejniekiem un sabiedriskajiem darbiniekiem (Hruckim, Zarjanko, Drozdovičam, Sikorem, Bikovam, Boroduļinam u.c.). Pēdējo 20 gadu laikā Karpans guva atzinību un visaugstāko novērtējumu no nozares profesionāļiem un skatītājiem vērienīgās starptautiskās akvareļglezniecības biennālēs Kauņā (Lietuvā), Šeņdžeņā (Ķīnā), Sanktpēterburgā un Petrozavodskā (Krievijā), Vitebskā un Polockā (Baltkrievijā). Mākslinieks vairākkārt piedalījās meistarklasēs Vitebskā, Minskā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (Latvijā), kā arī tiešsaistē. Tēlotājmākslas katedrā nostrādātajos gados Aleksandrs Karpans sagatavoja lielu skaitu audzēkņu, daudzi no kuriem ir kļuvuši par spilgtām radošām personībām un šodien ir pazīstami ne tikai Baltkrievijā, bet arī ārpus tās robežām.
Karpana daiļrade ir atzīmēta ar Baltkrievijas Republikas Kultūras ministra goda rakstu un Baltkrievijas mākslinieku savienības goda rakstiem, viņš vairākkārt ticis apbalvots ar diplomiem un kļuvis par laureātu starptautiskās akvareļglezniecības konkursa izstādēs. Mākslinieks ir apbalvots ar Sanktpēterburgas Akvarelistu biedrības jubilejas medaļu. Starp Karpana nesenākajiem sasniegumiem jāmin Liepājas pilsētas domes prēmija (Latvija), kas saņemta par piedalīšanos starptautiskā plenērā „Liepājas marīna 2016” burtiski mēnesi pirms viņa pēkšņās nāves.
Aleksandra Karpana darbi ir atrodami Baltkrievijas Republikas Nacionālajā mākslas muzejā (Minskā), Polockas vēstures un arhitektūras muzejā – dabas liegumā, Vitebskas mākslas muzejā, Nīnbugas pilsētas Kultūras pārvaldē (Vācijā), Veclāras pilsētas Kultūras pārvaldē (Vācijā), Brēmenes pilsētas Mākslinieku savienībā (Vācijā), Kukshāfenas pilsētas Baltkrievu un vācu sadraudzības biedrībā (Vācijā), kā arī privātkolekcijās Anglijā, ASV, Austrijā, Baltkrievijā, Beļģijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Izraēlā, Īrijā, Kanādā, Krievijā, Ķīnā, Latvijā, Polijā, Ukrainā un Vācijā.
Mihass Cibuļskis
mākslas zinātņu kandidāts, Baltkrievijas mākslinieku savienības biedrs,
Mašerova vārdā nosauktās Vitebskas Valsts universitātes Tēlotājmākslas katedras docents
izstādes kurators
Informācija: Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs