Hover

Daugavpils cietoksnis papildina vēsturisko ekspozīciju un strādā pie jaunu tūrisma objektu izveides (VIDEO)

 14.01.2023
Daugavpils cietoksnis papildina vēsturisko ekspozīciju un strādā pie jaunu tūrisma objektu izveides (VIDEO)

3. janvārī apritēja 103 gadi kopš Daugavpils atbrīvošanas no lieliniekiem. Atzīmējot šo notikumu, biedrība “Daugavpils mantojums” Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centram dāvināja retu Latvijas armijas artefaktu – 12. Bauskas kājnieku pulka servīzes šķīvi.

Lai gan 12. Bauskas kājnieku pulks kā pastāvīga Latvijas armijas 4. Zemgales divīzijas kara vienība nepiedalījās 1920. gada janvāra cīņās par Daugavpils atbrīvošanu, pulkam ir nozīmīga saistība ar Daugavpils cietoksni.

Artjoms Mahļins
Biedrības “Daugavpils mantojums” valdes loceklis
“Šis pulks tika dibināts Kurzemē 1919. gadā, un kopš 1920. gada 1. janvāra tas ir 12. Bauskas kājnieku pulks. Tas bija Zemgales divīzijas sastāvā, kura jau no 1921. gada februāra patstāvīgi tika dislocēta Daugavpils cietoksnī. Mums ir zināmas vairākas ēkas, kuras savām vajadzībām izmantoja 12. Bauskas kājnieku pulks, piemēram, bijusī Jezuītu skola, kur atradās šī pulka štābs. Arī Artilērijas arsenāla ēka, kur šobrīd ir Marka Rotko mākslas centrs, kur tika izvietotas vairākas šī pulka rotas. Ir arī vairākas liecības – pārsvarā fotogrāfijas, apliecības, dokumenti arī pulka krūšu zīmes, kas saistītas ar mūsu cietokšņa vēsturi, ar periodu no 1920. līdz 1940. gadam.”

Biedrību “Daugavpils mantojums” 2015. gadā dibināja vietējie aktīvisti un Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra darbinieki. Viens no svarīgākajiem mērķiem tolaik, bija atjaunot kritušajiem Latvijas armijas 10. Aizputes kājnieku pulka karavīriem veltīto pieminekli, ko biedrība paveica 2017. gadā. Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrā glabājas vairākas liecības par Latvijas armijas vienībām, kuras savulaik apmetušās te, un biedrība “Daugavpils mantojums” turpina aktīvu pētniecisko darbu, lai plašāk izzinātu pirmās Latvijas brīvvalsts periodu, kā arī popularizētu Daugavpils cietokšņa vēsturi kopumā.

“Ieraugot izsolē servīzes priekšmetu, kas tiešām ir saistīts ar Daugavpils cietoksni, ar Bauskas kājnieku pulku, kas ir ļoti rets artefakts un rets priekšmets no tās vēstures, mēs sapratām, ka ne pašvaldība, ne kāds cits nevarēs to iegādāties, līdz ar to bija piesaistīti, gan mūsu biedrības, gan privātie līdzekļi, lai atgrieztu atpakaļ savā vēsturiskajā vidē šo priekšmetu.”

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, un jaunākais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Informāciju par cietokšņa celtniecību un vēsturi apkopo, un ar to saistītos tūrisma pakalpojumus izstrādā Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centrs. Paralēli tam centrs koordinē arī saimnieciskos procesus, kas saistīti ar šo vēsturisko pilsētas daļu.

Jānis Dukšinskis
Daugavpils cietokšņa pārvaldnieks
“Pirmkārt, mēs mēģinām atbildēt par visu, kas notiek Daugavpils cietokšņa teritorijā – gan saimnieciskie jautājumi, gan teritoriju kopšanas jautājumi sadarbībā ar mūsu dienestiem, īpašumu attīstība, pasākumu organizācija, un viens no tādiem svarīgiem uzdevumiem ir kultūras mantojuma saglabāšana – pētīt un arī vākt dažādus materiālus, kas skar cietokšņa vēsturi, cietokšņa attīstību, jo tas arī palīdz tālāk realizēt dažādus projektus – atjaunošanas, restaurācijas projektus, veidot dažādas ekspozīcijas.”

Ambicioza nākotnes vīzija ir Daugavpils cietokšņa vēstures muzejs. Kā potenciālā muzeja atrašanās vieta tiek izskatīta bijusī smēdes ēka Imperatora ielā 2, ko pašvaldība pārņēmusi savā īpašumā no Valsts nekustamo īpašumu aģentūras. Izrādās, ka pirms gandrīz 100 gadiem tur atradies 12. Bauskas kājnieku pulka veikals.

“Šo ēku sakārtojot var veidot ļoti interesantu cietokšņa vēstures muzeju. Tā, ka ēka ir, dotajā brīdī tā ir izpētīta, ir veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. Dotajā brīdī ir jāsāk strādāt pie šīs muzeja izveides koncepcijas un stratēģijas, kādā veidā atjaunot šo ēku.”

Daugavpils cietokšņa vēsture ir nozīmīga daļa no Latvijas vēstures kopumā, tomēr ne visi tā pastāvēšanas laika posmi ir plaši izpētīti, tāpēc pētnieciskais darbs ir viens no svarīgākajiem soļiem ceļā uz jaunu kultūras un tūrisma objektu Daugavpils cietoksnī. Bet pašlaik Daugavpils iedzīvotāji un viesi tiek aicināti apmeklēt Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centru, kur pieejama plaša informācija par cietokšņa vēsturi, tā uzbūvi, populārākajām apskates vietām un plānotajiem pasākumiem, kā arī doties aizraujošās ekskursijās pa cietoksni zinošu gidu pavadībā.


Sižetu sagatavoja:

Daugavpils pilsētas pašvaldības
Komunikācijas nodaļa

Foto: Māris Grunskis