Mēs visi nākam no savas bērnības. Kā vienas no skaistākajām bērnības atmiņām, mums katram asociējas ar smaržu. Bērnības smaržu…. Un katram no mums ir dzīvē vieta, ko dēvējam par “bērnības smaržu”. G.F.Stenderam šāda vieta bija Mācītājmuiža Lašos, kur šobrīd atrodas Stenderu dzimtas piemiņas vieta. Pēc tik daudziem gadiem ir grūti pateikt, ar kādu savas bērnības smaržu asociējās pavadītie bērnības gadi Lašu Mācītājmuižā Vecajam Stenderam, taču šodienas apmeklētājam Mācītājmuiža noteikti paliks atmiņā ar savu īpašo smaržu jebkurā gadalaikā – sākot no pirmo pavasara vēstnešu – krokusu smaržas, tad ievu, tad ceriņu, jasmīnu, liepu, mežvīnu smaržu, kuras pavadīs čaklo bišu sanoņa.
Lašu pagastā (tagad Eglaines pagasts) 1714. gada 27. augustā dzimis Gothards Frīdrihs Stenders – vācu tautības mācītājs, apgaismotājs, latviešu laicīgās literatūras dibinātājs, valodnieks, saukts arī par Veco Stenderu. 1989. gadā šeit atklāts piemiņas akmens un atvērts muzejs.
Gothards Frīdrihs Stenders (1714. – 1796.) jeb Vecais Stenders bija pirmās plašākās latviešu valodas gramatikas (1761. g.), latviešu-vācu un vācu-latviešu vārdnīcas (1789. g.), latviešu ābeces (1782. g.) un pirmās ilustrētās ābeces “Bildu ābice” (1787. g.) autors, strādājis par Sēlpils un Sunākstes mācītāju. Neretas – Ilūkstes ceļa malā ir uzstādīts piemiņas akmens (tēlnieks I. Folkmanis, arhitekte N. Tamane), uz kura atrodas G.F. Stendera krūšu tēls, dzīves gadskaitļi un lasāmi vārdi:
„Cik spēdams mācies grāmatu,
Tas prātu pacilā.
Tas ved pie augstas gudrības
Un godu sataisa.”
Stendera muzejs atvērts apmeklētājiem no maija līdz oktobrim. Muzejā apmeklētāji var iepazīt Stenderu dzimtu, kurā trīs gadsimtu garumā bija “gaismas stars” Sēlijas dzimtcilvēku ikdienā. Atcerēties, Veclašu muižas īpašnieci Mariju Tīzenhauzenu – Pšezdzecku un vēl daudzus citus….. Kaut uz nelielu brīdi aizmirsīsim ikdienas steigu un stresu. Miers, klusums un simtgadīgie ozoli Jūs gaida…..
Pēc vienošanās iespējama cienāšanās ar Mācītājmuižas “Prišuma tēju”.
Iepriekšējā pieteikšanās pa tālr. +371 29628369 vai e-pastu: ilgabrodova@inbox.lv (Ilga Brodova).