1. Šmakovkas muzejs Daugavpilī
Latvijā lielākais Šmakovkas dzērienam veltītais muzejs Latvijā, kas piedāvā mūsdienīgu un atraktīvu stāstu par šo Latgales stipro dzērienu. Šmakovkas muzejs atrodas vēsturiskajā Vienības namā pašā pilsētas centrā. Muzeja digitalizētajās ekspozīcijās ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību iespējams interaktīvi izzināt šmakovkas tapšanas procesu, aplūkot autentiskas un iespaidīgas ražošanas iekārtas. Lai labāk izprastu reģiona vēstures svarīgākos posmus līdztekus stāstam par dzēriena tapšanu, iespējams uzšķirt Latgales vēstures lappuses. Muzeja ekspozīcijām ir arī izglītojoša loma, informējot par alkohola pārmērīgas lietošanas sekām. Apmeklētājiem ir pieejami arī bezmaksas audiogidi 6 valodās – latviešu, latgaliešu, krievu, angļu, lietuviešu un vācu valodā, kā arī iespējams pasūtīt ekskursijas zinošu gidu pavadībā latviešu, krievu un angļu valodā. Muzejā ir iespējams iegādāties dažāda veida suvenīrus, kā arī pieteikt degustācijas un iegādāties šmakovku z/s “Sēlija” veikaliņā, kurš atrodas turpar muzejā. Katra mēneša pirmajā svētdienā akcijas cena individuālajiem apmeklētājiem – 2.15 eur.
Adrese: Rīgas iela 22a, Daugavpils
Kontakti: +371 65422818; +371 26444810
Facebook , Instagram
www.smakovka.lv
2. Šmakovkas laboratorija Silenē
Šmakovkas laboratorija Silenes Resort & Spa kūrortā ir stilīga un mūsdienīga tūrisma vieta ar klasiskām un ilggadējām šmakovkas dzēriena ražošanas tradīcijām. Vietējais ražotājs ir izstrādājis vairākus dzēriena veidus, ko ražo pēc pašu receptūras. Te iespējams iepazīties ar produkta ražošanas procesu un tā pagatavošanas vēsturi, pasūtīt šmakovkas degustāciju ar jautru latgalieša iesvētīšanas rituālu, kā arī iegādāties dzērienu. Te ir iespējams izbaudīt jaunas garšas, neparastus eksperimentus un jautri pavadīt laiku.
Adrese: Skrudalienas pagasts, Daugavpils novads
Kontakti:+371 62004100, +371 22013509
Facebook, Instagram
www.silene.lv
3. Latgales kulinārā mantojuma centrs Krāslavā
Lai attīstītu Latgales kulinārā mantojuma tīklu, 2013. gada decembrī tika izveidota biedrība “Latgales kulinārā mantojums centrs”, kas šobrīd jau apvieno vairāk kā 30 Latgales uzņēmējus un organizācijas. Pati biedrība savu mājvietu ir radusi Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksā. Šeit var iegādāties Krāslavas novadā ražotu produkciju – medu, tējas, linsēklu eļļu, kanepju eļļu, pašceptu maizi, mājas sieru u.c. Pēc iepriekšējas pieteikšanās iespējama Latgales ēdienu degustācija.
Adrese: Pils iela 2, Krāslava
Kontakti: +371 26395176; +371 29857557
Facebook
www.kulinaraismantojums.lv
4. Maizes muzejs Aglonā
Maizes muzejs Aglonā ir vienīgais maizes muzejs Latvijā, kas iepazīstina apmeklētājus ar labības audzēšanu un maizes tapšanu. Muzejā ar latgaliešu tautas dziesmām un latgalisku uzrunu uzņem pati saimniece Vija Kudiņa tērpta latgaliešu tautas tērpā. Vija ir savākusi desmitiem sakāmvārdu, ticējumu, pasaku, ieražu par labības audzēšanu, kā arī maizes cepšanas un ēšanas tradīcijas. Viesiem ir iespēja nobaudīt tepat uz vietas ceptu maizi, iemēģināt roku dzirnavu griešanā un pilnas graudu sētuves turēšanā. Muzejā var aplūkot vairākus simtus eksponātu, kas ir saistīti ar graudu apstrādi un maizes cepšanu – lizes, abras, spriguļi un daudz kas cits. Te iespējams pasūtīt pusdienas latgaliešu gaumē, muzejs uzņem arī kāziniekus. Šeit iespējams nobaudīt tādus tradicionālos Latgales ēdienus kā veisteknis, grucis, krupnīks u.c
Adrese: Daugavpils iela 7, Aglona
Kontakti: +371 29287044
Facebook
5. Kandžas muzejs – privātkolekcija Kaunatā
Kaunatas vecajā kroga ēkā izveidota interesanta privātkolekcija par pašdarinātās stiprās dziras tecināšanas pirmsākumiem un attīstību dažādās valstīs. Daudz interesantu eksponātu un vēsturisku materiālu. Muzeja saimniecei Dacei Zagorskai ir daudz ieceru turpināt vākt vēsturiskas liecības par šmakovkas tecināšanas tradīcijām. Muzejā ir savākta apjomīga glāzīšu kolekcija, kolekcijas tapšanā var piedalīties ikviens, dāvinot muzejam kādu neparastu eksemplāru. Šeit ir iespējams arī pieteikt šmakovkas degustāciju.
Adrese: Rēzeknes iela 45, Kaunata, Rēzeknes novads
Kontakti: +371 20203962
Facebook
6. Bykovas Šmakoukas muzejs Gaigalavā
Šmakoukas (šmakouka – viet. apz.) muzejs atklāts 2015. gadā ar mērķi saglabāt un popularizēt šmakovkas dzēriena kā Latgales kulinārā mantojuma tradīciju. Te var apskatīt dažādus destilēšanas aparātus, kas savākti tuvākā un tālākā apkārtnē, tādējādi redzot destilēšanas procesa attīstības ceļu, noklausīties saimnieka Gunāra Igauņa stāstu par šmakovkas pagatavošanas procesu, kā arī nogaršot dažādus šmakovkas veidus. Turpat blakus apskatāma arī Gunāra Igauņa muzikālo instrumentu kolekcija, kur var iepazīt mūzikālās tradīcijas Latgalē.
Adrese: Meža iela 2a, Gaigalava, Rēzeknes novads
Kontakti: +371 28728790
Facebook
7. Latgolys šmakovka Malnavā
Lielākā šmakovkas dedzinātava Latvijā. Te var gūt īstas emocijas, ģimenes izklaidi un kolektīvu kopības sajūtu, ko sniedz atraktīvais saimnieks Jānis Krivtežs. Ekskursijas laikā gida pavadībā tiek apskatīta Latgolys šmakovkys dadzynuotova (darītava) un piedāvātas degustācijas, papildus tam iespējams izzināt Malnavas muižas parka noslēpumus, Otrā pasaules kara bunkuru apskate. Pieejama interaktīva programma kāzu viesiem, iespēja izgatavot dāvanu jaunajam pārim, izklaidēties dažādās aktivitātēs. Iespējams pasūtīt muzikantus, teātri un kāzu “vārtu” rīkotājus.
Adrese: Kļavu iela 11, Malnava
Kontakti: +371 28321856
Facebook, Instagram
www.latgalessmakovka.lv
Maršruta izveide ir bijusi iespējama pateicoties Latgales kultūras programmas 2020 projektu konkursa apstiprinātā projekta “Gastronomiskais tūrisma maršruts “Latgales šmakovkas ceļš”” ietvaros ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda, a/s “Latvijas valsts meži” finansiālu atbalstu.