Valodas

Otrdiena, 17.Oktobris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Daugavpils teātris

Daugavpils teātris

Daugavpils teātra vēsture sniedzas XIX gadsimta piecdesmitajos gados, kad 1856. gadā Dinaburgā (tagadējā Daugavpilī) tika nodibināts Krievu dramatiskais teātris - pirmais krievu teātris Latvijā. Teātri nodibināja un uzturēja Daugavpils cietokšņa galvenais inženieris Nikolajs Hagelstroms - aizrautīgs teātra cienītājs.

1921. gadā Daugavpilī nodibināja latviešu dramatiskais teātri, kura vadītāja sākotnēji bija aktrise un režisore Otīlija Muceniece. Teātris mitinās toreizējā Dzelzceļnieku kluba ēkā. Visspilgtākais teātra darbības laiks sākas ar 1930. gadu, kad teātri sāka vadīt aktieris un režisors Jānis Kļava. No citiem Latvijas teātriem te  izveidojās aktieru trupa. Teātra repertuārā pārsvarā bija modernā dramaturģija, Raiņa lugas. 1938. gadā teātris saņēma jaunu zāli jaunatklātajā Vienības namā. Tajā laikā tā bija viena no modernākajām teātra zālēm Eiropā. Atklāšanas izrādē 1938. gada 3.februārī R.Blaumaņa lugā Indrāni titullomās spēlēja leģendārie aktieri Berta Rūmniece un Aleksis Mierlauks. 1938. gadā teātri savā aprūpē pārņēma pilsētas pašvaldība.

Pēc Otrā pasaules kara, 1945. gadā, darbu atsāka tikai Krievu drāmas teātris, jo lielākā daļa latviešu aktieru bija emigrācijā. 1953. gads iezīmējas ar vēl vienu spilgtu notikumu teātra vēsturē - teātrī sāka strādāt Sergejs Radlovs, režisors ar pasaules slavu. Radlova iestudētais Šekspīra Hamlets ar LPSR Nopelniem bagāto skatuves mākslinieku V.Jakovļevu titullomā bija notikums republikas kultūras dzīvē.

1958. gadā sāka veidoties Muzikāli dramatiskais teātris ar latviešu un krievu trupu, mūziķiem un baletu. Teātra mākslinieciskais vadītājs bija Oļģerts Dunkers. 1959. gada 29. aprīlī notika pirmais un vienīgais operas iestudējums - Verdi Traviata. Daudzsološais teātra darbības sākums drīz tika pārtraukts, jo 1962. gadā teātri slēdza kā nerentablu (lasi - neizdevīgu pastāvošajam padomju režīmam).

Atmodas laikā ar Daugavpils pašvaldības un sabiedrības aktīvu atbalstu 1988. gadā notika Daugavpils teātra atjaunošana. Par galveno režisoru iecēla Nauris Klētnieks. Tiek uzņemti divi aktieru kursi latviešu un krievu trupā, kuru pedagogi bija režisori Pēteris Krilovs un Anna Eižvertiņa. Veidojās mākslinieciski spēcīgi iestudējumi, izauga talantīgi aktieri, jaunais teātris guva spožus panākumus viesizrādēs Rīgā, tomēr 1995. gadā latviešu trupas aktieri sāka strādāt Rīgas teātros, un latviešu teātris Daugavpilī atkal beidza savu darbību.

1996. gadā uz Daugavpili no Valmieras atnāca enerģiskais režisors Valentīns Maculevičs. Ar palikušajiem krievu trupas aktieriem viņš veidoja jaunu Daugavpils teātri. No 2001. gada Daugavpils teātri vadīja Inese Laizāne.   Daugavpils teātrī sāka strādāt režisors Harijs Petrockis. 1999. gada rudenī ar Daugavpils domes atbalstu Daugavpils Universitātē uzņēma jaunu aktieru kurss. 2002. gadā Daugavpils teātrī ienāca jauns latviešu trupas sastāvs, no šī brīža teātrī pilnvērtīgā sastāvā darbojas gan krievu, gan latviešu trupa. Šajos gados Daugavpils teātris, ieskaitot teātra latviešu trupu, gūst lielu atzinību gan no skatītājiem, gan kritiķiem.

  • 2001.gada balvu kā labākais aktieris saņēma Daugavpils teātra aktieris Rūdolfs Plēpis (izrāde Sapņu spēles jeb dvēseles kumēdiņi).
  • 2002.gadā tika iestudēta pirmā rokopera Čigāns sapnī, M.Čaklā librets un J.Kulakova mūzika.

Divas reizes Valmierā Blaumaņa festivālā teātris saņēma Skatītāju Simpātiju balvu par R.Blaumaņa Zagļi (2001) un No saldenās pudeles (2002) izrādēm.

Teātra izrādes, aktieri, komponisti un mākslinieki vairākkārt tika izvirzīti Spēlmaņu nakts nominācijai:

  • 2003.gadā teātris saņēma balvu par labāko izrādi bērniem Brīnumdaiļā skaistule, režisors V.Dupaks.
  • 2004.gadā teātris saņēma balvu par labāko izrādi bērniem Aizej tur, nezin kur, režisors M.Mamedovs.
  • 2008.gadā kā gada labākā izrāde bērniem tiek atzīta R.Blaumaņa Velniņi, rež. V.Jansons.

2007.g oktobrī teātrī tika veikts apjomīgs remonts - tika atjaunota skatītāju zāle, kafejnīca, vestibils un lielā teātra skatuve, tajā skaitā arī skatuves ripa. Remonts pabeigts 2009.gada maijā.

2011. gadā par teātra māksliniecisko vadītāju un direktoru kļuva Oļegs Šapošņikovs. Tika izveidota teātra valde, kurā ietilpst Valmieras Drāmas teātra vadītāja Evita Sniedze un Rita Strode, kā arī tiek atjaunots teātra administrācijas sastāvs. Šajā laikā tiek iestudētas vairākas lielas izrādes kā Tartifs jeb varenā 17. gadsimta afēra, rež. V.Jansons, Raimonda Paula mūzikls Dāmu paradīze, rež. O.Šapošņikovs, Monikas Zīles sarakstītā monoizrāde Rūžys byudu golūs, rež. P. Krilovs un A.Sproģe, kā arī citas izrādes.

Adrese: 
Rīgas iela 22a
Koordinātes: 
Latitude: 55.870485300000
Longitude: 26.516334800000

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils