Valodas

Piektdiena, 22.Septembris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Iepazīsti Daugavpils novada muižas un pilis!

1. Mola muižas apbūve un parks
Višķi, Višķu pagasts, Daugavpils novads
Muižas apbūve veidojusies 19. gs. beigās. Muižas pils bija būvēta poļu muižnieku Molu dzimtai, tā tikusi izpostīta 1. pasaules kara laikā.  Līdz mūsdienām saglabājušās atsevišķas saimniecības ēkas un daļēji regulāra un brīva plānojuma parks, kurā ir ap 75 koku un krūmu sugas.

2. Grāfu Molu mauzolejs
Višķi, Višķu pagasts, Daugavpils novads
Atrodas Višķu ciematā pussalā pie Dotkas ezera vecās koka baznīcas (1715) vietā. Tām līdzās ir baznīcas kapi. Molu (von der Mohl) dzimtas saknes rodamas Prūsijā 15.gs. Latvijā dzimtas pēcteči parādījās 17.gs. Par Andreja un Elizabetes Molu līdzekļiem 1621.gadā Višķos tika uzbūvēta pirmā katoļu baznīca, nākamā baznīca – 1715.gadā, bet 1908.-1925.g. – tapa jauns dievnams. Molu dzimta pazīstama ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Polijā, Krievijā, Anglijā un Argentīnā. 1772.gadā muižu sarakstā tiek minēta – Višķu muiža (Francis Mols) un Kalnavišķi (Vladislavs Mols).

3. Vecpils pilskalns, Dinaburgas pilsdrupas un pils makets
Vecpils, Naujenes pagasts, Daugavpils novads. Tālr. +371 65471321, muzejs@apollo.lv, naujenesmuzejs@inbox.lv, www.naujene.lv
Pilskalns izvietojies pašā Daugavas krastā. Apdzīvots jau 8.-13. gs. To uzskata par Daugavpils dibināšanas vietu. Pilskalnā redzamas 1275. gadā celtās Livonijas ordeņa Dinaburgas pils pamatu drupas un miniatūrs pils makets (1997).  Līdzās pilskalnam ierīkota atpūtas vieta – Bruņinieku laukums.

4. Tabores muiža
Tabore, Tabores pagasts, Daugavpils novads
Muižas ēka celta 1875. gadā un piederēja baronu fon Engelhartu dzimtai. Pašreiz ēkā atrodas skola.

5. Lielbornes muiža
Lielborne, Salienas pagasts, Daugavpils novads
Muiža ir baronu Freitāgu fon Loninghonenu kādreizējais īpašums (19.gs. pirmā puse; 19. un 20. gs. mijā pārbūvēta). Saglabājusies muiža un saimniecības ēkas. Muižas ēkas apdarē vērojamas interesantas koka detaļas. Taču muižas nams stipri nolaists un netiek apsaimniekots. Muižas pagalmā – Daugavpils novadā zināmā dziļākā aka (35 m). Netālu no muižas ceļa kreisajā pusē – kādreizējo ūdensdzirnavu vieta.

6. Červonkas muižas pils un parks
Červonka, Vecsalienas pagasts, Daugavpils novads. Tālr. +371 65475870, parvalde@vecsaliena.lv
Tā ir viena no nedaudzajām Augšzemes muižām (1870), kurai saglabājies dižciltīgais veidols, autentiska logu vitrāža (19.gs.) un lielā zāle ar grezniem griestiem. Ēka celta neogotikas stilā un to sedz stāvs divslīpju jumts. Tās fasādes apdarē ir daudz izteiksmīgu detaļu. Muiža piederēja fon Hānu dzimtai. Pils priekšā - plašs zāliens, bet līdzās - brīva plānojuma parks 3 ha platībā ar 14 eksotiskām koku sugām.

7. Bruņas muižas apbūve
Bruņene, Skrudalienas pagasts, Daugavpils novads
Muižas apbūve atrodas Bruņu ezera krastā. Tajā iekļaujas saglabājušies 19. gadsimtā celtie staļļi, divas laukakmeņu mūra saimniecības ēkas un muižas ēka. Bijušie  muižas īpašnieki: baronu Līvenu dzimta. Senais nosaukums: Brunnen. Muižas ēka veidota pēc stingras klasicisma shēmas - centrālais apjoms augstāks un masīvāka nekā malējie. Apdarē izmantoti neogotikai raksturīgi elementi.

8. Briģenes muižas mauzolejs
Briģene, Demenes pagasts, Daugavpils novads
Bijušās Briģenes muižas teritorijā atrodas īpaša būve – mauzolejs, kas veltīts Dorotejai fon Engelhartei (1862 – 1898 ) un ko licis uzcelt viņas vīrs Maksis fon Engelharts. Mauzolejs ir ar kupolu pārsegta celtne uz augstiem taisnstūra granīta akmens pamatiem un izteiksmīgu portiku. Uz to ved platas marmora kāpnes, kuru abas pusēs uz paaugstinājuma novietotas graciozas metāla vāzes. Frontona centru rotā smalki izstrādāts akmens kalums - fon Engelhartu dzimtas ģerbonis, bet kupola pamatnes stūros atrodas eņģeļu figūras. Ieejas greznās metālkaluma durvis izgatavotas Bergmaņa atslēdznieku darbnīcā Rīgā pēc arhitekta V. Neimaņa skicēm. Mauzoleja iekštelpā uz katafalka stāvēja tumši dzeltens sarkofāgs ar bagātīgiem izrotājumiem, bet aiz tā iepretim ieejai uz postamenta atradās Dorotejas marmora tēls, darināts pazīstamā Rīgas tēlnieka A. Folca darbnīcā. Mauzoleja iekštelpu dekoratīvo krāsojumu bija veikusi Rīgas dekoratīvās glezniecības firma Kurau & Possil. Diemžēl patlaban mauzolejs ir ļoti nolaists un skaistās apdares elementi neglābjami iet bojā.

9. Didrihšteinas muiža
Laucese, Laucesas pagasts, Daugavpils novads
Bijusī Laucesas pamatskola. Saglabājusies pils un kungu māja. Kungu māja ir sarkano ķieģeļu celtne ar neogotisku torni vienā malā. Kungu mājas priekšā ir pagalms ar nelielu sarkano ķieģeļu ēku vienā pusē. Bijusī īpašniece  20. gs. sākumā bija Viktorija Plātere - Zīberga.

10. Birkineļu pusmuiža (J.Raiņa māja Berķenelē)
Birkineļi, Kalkūnes pagasts, Daugavpils novads. Tālr.: +371 29272200, berkenele@inbox.lv
Birķeneļu  pusmuiža, kādreizējais baronu Felkerzāmu īpašums, pazīstams pateicoties Jāņa Pliekšāna (Raiņa) vecākiem - Krišjānim  un  Dārtai Pliekšāniem, kuri to nomāja no 1872. līdz  1881. gadam. Šeit pagājusi Raiņa bērnība, kuras iespaidi atspoguļoti “Dagdas skiču burtnīcā” apkopotajos dzejoļos. Kopš 1965.g. Birķeneļu pusmuižas dzīvojamajā mājā funkcionē Raiņa muzejs. Birkeneļu kungu nams celts ap 19. gs. vidu. Samērā vienkāršā ēka no pagalma puses ir vienstāva, segta ar divslīpju jumtu. J.Raiņa māja Berķenelē piedāvā: ekspozīcijas “Rainis un Berķenele”, mākslas  akciju  laikā tapušos mākslas objektus vidē, novada lietišķās mākslas izstādes apskati; profesionālās mākslas izstādes, tematiskās ekskursijas dažāda vecuma grupām. Piedāvā telšu vietu. Iznomā kamīnzāli un gultasvietas.

11. Līksnas muižas vieta
Līksna, Līksnas pagasts, Daugavpils novads
Senais nosaukums: Lixten. Līksnas muižas ēku  uzcēla 1770. gadā baroka stilā vojevoda grāfs Jozafats Zībergs, bet 19. gs. vidū tā tika pārbūvēta gotiskā stilā. 1861. g. pils izdega. Gāja bojā dzimtas arhīvi, mākslas darbi. 1878.-1880. g. pils tika atjaunota pēc A. Neimaņa projekta, atbilstoši antīkās arhitektūras tradīcijām. Tā atradās Daugavas labajā krastā uz stāvas Daugavas senlejas nogāzes, kuras pakājē tek Līksnas upe, kas pēc kāda puskilometra  netālu  no muižas ēkas ietek Daugavā. Tagad redzami vien tikai atsevišķi drupu fragmenti. Muižas apbūve daļēji saglabājusies, taču pils tika nopostīta 1. pasaules kara laikā.

12. Vaboles muižas apbūve un parks
Vabole, Vaboles pagasts, Daugavpils novads
Muižas veidošanu 19.gs. sākumā uzsāka grāfs Teofīls Plāters-Zībergs. Līdz mūsdienām no muižas apbūves saglabājusies klēts, pārvaldnieka māja un stallis. Klēts ēka ir interesanta ar smagnējām būvformām, durvju vērtnēm, Latgalei raksturīgu zelmini ar jumtiņu starpstāvu vietā, kur saduras mūra siena un koka zelmenis. Pārvaldnieka māja ir necila koka celtne, kas atrodas vienā līnijā ar klēti. 1947. g. stallī iekārtoja skolu. 1999. gados tā tika rekonstruēta. Jaunais jumta stāvs labi iekļaujas simetriskajā apjomā, no sarkanajiem ķieģeļiem izteiksmīgi izceļas logu ailu augšdaļas.
 

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils