Valodas

Svētdiena, 24.Septembris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Iepazīsti Austrumlatvijas metropoli – Daugavpili!

"No vēsturiskā cietokšņa akmeņiem un lepnā jūgendstila pilsētas centrā, līdz Forštadtes zemajiem koka namiņiem un pelēkzilajiem smalki grieztajiem logu aizvirtņiem un ģerānijām uz palodzēm, Daugavpils ir pilsēta ar spēcīgi izteiktu mājas sajūtu, sargātāju sajūtu, kura nāk līdzi visiem, kuri šeit ir dzimuši vai kādu laiku dzīvojuši." (dzejniece Anna Rancāne)

Daugavpils – Latvijas otrā lielākā pilsēta un Austrumlatvijas metropole – pasaulei devusi izcilo mākslinieku Marku Rotko, "tango karali" Oskaru Stroku un aktieri, režisoru, sabiedrisko un politisko darbinieku Solomonu Mihoelsu (Vovsi). Pilsētas simboli ir 19. gadsimtā būvētais cietoksnis un Baznīckalns –vieta, kur atrodas četru konfesiju dievnami. Daugavpils pilsētas vēsturiskais centrs ir Valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis (vēsturiskā apbūve tapusi 19. gadsimtā saskaņā ar 1826. gadā Pēterburgā apstiprināto apbūves projektu). Vēsturiskais centrs ir pilsētas vispievilcīgākā vieta un viens no veiksmīgākajiem paraugiem, kur izdevies rast kompromisu starp seno un jauno. Daugavpils ir viena no nedaudzajām Latvijas pilsētām, kura var lepoties ar vienotā ansamblī veidotu unikālu klasicisma un eklektisma stila apbūvi. Kultūrvēsturiskais mantojums, kas ietver pilsētbūvniecības, arhitektūras, mākslas, industriālos un vēstures pieminekļus, kopā ar apkārtējo ainavisko vidi veido Daugavpils tēlu un piešķir tai īpašu šarmu. Dosimies to izbaudīt!

Vienības nams
Vēsturiskā centra dominante ir pirmās brīvvalsts laikā uzceltais Vienības nams (Rīgas ielā 22a). Tas uzbūvēts pēc Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa ierosinājuma par ziedojumiem un valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Pamatakmens tam likts 1936. gadā, bet ēka iesvētīta un atklāta 1937. gada 19. decembrī. Ēku projektējis arhitekts Verners Vitands. Celtne tolaik bija modernākā daudzfunkcionālā ēka Eiropā, tajā atradās Daugavpils teātris, latviešu biedrība, bibliotēka un citas sabiedriskas iestādes. Antīko formu izmantošana funkcionālisma garā veidotajā ēkas arhitektoniskajā risinājumā atbilda tālaika estētikai. Šobrīd Vienības namā atrodas Daugavpils teātris, Latviešu kultūras centrs, tūrisma informācijas centrs, Latgales Centrālā bibliotēka, ASV informācijas centrs, banka, grāmatnīca, Latviešu māja, kafejnīca, fitnesa klubs u.c.

Dzejnieka Andreja Pumpura skvērs
Atrodas pretī Vienības namam. Izveidots 19. gadsimta otrajā pusē. Skvērā izvietots tēlnieces I. Krūmiņas 1966. gadā veidotais dzejnieka Andreja Pumpura krūšutēls. Pilsētas iedzīvotāju iemīļota tikšanās vieta skvērā ir strūklaka – meitenes skulptūra ar liliju. Parkā atrodas Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo kapela un piemineklis Nevainīgajiem sarkanā terora upuriem (tēlniece J. Volkova).

Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo kapela
Iesvētīta 2004. gadā. Atrodas Andreja Pumpura skvērā Saules ielā 20, vietā, kur agrāk bija Sv. Ņevas Aleksandra pareizticīgo katedrāle (1864.–1961.g.). Padomju režīma laikā 1961. gadā to slēdza, bet 1969. gadā uzspridzināja. Kapela ir memoriāla būve, kurai ir arī simboliska nozīme – atgādināt par nopostīto katedrāli.

Daugavpils Universitātes priekšlaukums
Atrodas Vienības ielā 13 un ir Daugavpils Universitātes mācību korpusa priekšlaukums. Te atrodas neliela strūklaka, dzejnieka Raiņa krūšutēls (tēlnieks I. Folkmanis, 1966. g.) un Saules pulkstenis.

Saules pulkstenis
Izvietots Daugavpils Universitātes skvērā. Saules pulkstenis veidots 1910. gadā (projektējis Reālskolas pasniedzējs A. Jaskovs). Nostiprināts uz četrstūra postamenta. Ciparnīcas līnija atbilst Daugavpils ģeogrāfiskajam platumam: 56˚.

Dubrovina parks
Atrodas starp Rīgas un Parādes ielu. Tā iekārtošanā aktīvi piedalījies Pāvels Dubrovins (1839–1890), kas laikā no 1876. līdz 1890. gadam bija pilsētas mērs. Tāpēc parkam dots P. Dubrovina vārds un tajā uzstādīts viņa piemineklis. Aptuveni divus metrus augstā bronzas figūra (tēlnieks A. Taratinovs, 2007. g.) atrodas īpaši izveidotā laukumā netālu no strūklakas. Padomju laikā parkā izveidots memoriāls Padomju armijas karavīriem. Parks ir pilsētnieku iemīļota atpūtas vieta. Tveicīgajās vasaras dienās pie lielās strūklakas ikviens var rast atspirdzinošu veldzi, bet vakaros – noraudzīties tās daudzveidīgajā gaismas un ūdens spēlē.

Aizsargdambis
Unikāla inženiertehniskā būve, kas stiepjas 6 km garumā gar Daugavu un pasargā pilsētu no plūdiem; tā vienlaikus ir arī ceļš. Aizsargdambis celts 1830.–1841. g. pēc militārā inženiera kapteiņa P. Meļņikova projekta. Vietām dambis sasniedz 9 m augstumu virs Daugavas ūdens līmeņa.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
Viens no senākajiem muzejiem Latgalē, dibināts 1938. gadā. Izvietots Rīgas ielā 8, greznā 1883. gadā būvētā eklektisma stila ēkā ar jūgendstila elementiem. Tās fasādes apdarē izmantotas krāsainas glazētas flīzes, virs ēkas ieejām novietoti ažūri metāla jumtiņi, kas pārsegti ar stiklu. Pie katras ieejas – divas lauvu skulptūras. Te atvērta Daugavpils mākslinieka Leonīda Bauļina mākslas zāle. Muzejā var iepazīties ar kultūrvēstures un dabas ekspozīciju.

Rīgas iela
Daugavpils bija viena no pirmajām Latvijas pilsētām, kur 20. gadsimta septiņdesmito gadu beigās vairāk nekā puskilometru garo Rīgas ielu pārveidoja par gājēju ielu. Tā ir pilsētas dzīvākā artērija, kas stiepjas no dzelzceļa stacijas līdz Daugavai – Rīgas ielas sākumam, kur zem dambja ar pieeju upei kādreizējās piestātnes vietā izveidota arka. 2009. gadā tika pabeigta Rīgas ielas rekonstrukcija, pēc kuras pilsēta ieguva izteiksmīgu, harmonisku pagātnes un mūsdienīguma sintēzes paraugu. Dodoties nesteidzīgā pastaigā, te ir iespēja ne tikai aplūkot greznās namu fasādes, bet arī iepirkties un baudīt maltīti. Īpaši majestātisks ir 1860. gadā celtais nams Rīgas ielā 61, kurš ir viens no spilgtākajiem eklektisma paraugiem, izceļoties ar bagātīgu fasādes dekorējumu. Savukārt pretī 1. pasta nodaļai atrodas purva bruņurupuča skulptūra (tēlnieks Ivo Folkmanis, 2009. g.), kā arī Latvijā vienīgais piemineklis, kas veltīts Latgales keramikai, bet ielas galā, iepretim dzelzceļa stacijai – ūdens baseinu kaskāde.

Sv. Pētera Ķēdēs Romas katoļu baznīca
Atrodas Rīgas ielā 39. Uzcelta 1848.–1849. gadā, pārbūvēta 1924.g.–1934.g. Dievnama arhitektūrā jaušamas klasicisma iezīmes. Vizuāli tā līdzinās Sv. Pētera Bazilikai Vatikānā. Baltā dievnama lielais kupols balstīts uz četriem dubultpīlāriem.

Skulptūru dārzs
Atrodas starp Sv. Pētera Romas katoļu baznīcu un Mihoelsa ielu. Tā rota ir vairāku Latvijas tēlnieku skulptūras un krāšņi ziedu paklāji.

Daugavpils dzelzceļa stacija
Visnozīmīgākās pārmaiņas Dinaburgas (Daugavpils) saimnieciskajā dzīvē uzsāka dzelzceļa līniju Pēterburga – Dinaburga – Varšava un Rīga – Dinaburga – Orla atklāšana 1860. un 1861. gadā. Dzelzceļa līniju Pēterburga – Varšava, kā arī tai piederošos tiltus, viaduktus, arī atsevišķas stacijas ēkas, projektējis poļu izcelsmes inženieris Staņislavs Kerbedzs (Kerbic). Daugavpilī krustojas 5 dzelzceļa līnijas. Pašreizējā dzelzceļa stacija celta 1951. gadā.

Centrālais parks
Atrodas līdzās autoostai. Parku projektējis arhitekts Seleckis, tas izveidots pēc Otrā pasaules kara – vietā, kur bija pilnībā sagrauti vairāki dzīvojamo māju kvartāli. Šis mūsdienīgais parks ir pilsētas zaļā rota, kura akcents ir daudzās puķu dobes un apstādījumi. Te ierīkots skeitparks, bērnu rotaļu laukums, soliņu aleja, parkā atrodas šautuve, šaha klubs un Laulību nams. Blakus parkam atrodas sporta centrs "Daugavpils ledus”.

Sinagoga un muzejs "Ebreji Daugavpilī un Latgalē"
Tagadējā Daugavpils sinagoga – Kadiša lūgšanu nams – celta 1850. gadā, atrodas Cietokšņa ielā 38. Tā telpiski veido kvartāla stūra apbūvi pilsētas centrā, ēkas fasādes vērstas pret Lāčplēša un Cietokšņa ielām. Celtnes iekārta rekonstruēta pēc Otrā pasaules kara. 2005. gadā ar mākslinieka Marka Rotko bērnu atbalstu tika veikta sinagogas atjaunošana. Sinagogas atklāšanā pēc renovācijas piedalījās Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Jūgendstila ēkas
Atrodas Rīgas ielā 8, Saules ielā 41, Saules ielā 55 un ir celtas 19. gs. beigās – 20. gs. sākumā. To fasādes izceļas ar daudziem dekoratīviem veidojumiem un elementiem.

Administratīvās ēkas
Ēka Ģimnāzijas ielā 11 ir celta 19. gadsimta beigās. Fasādes veidotas eklektisma formālajā paveidā, kurš saistās ar t.s. Nariškina baroka sadrumstaloto un piesātināto plastisko formu izjūtu. Turpat līdzās, Ģimnāzijas ielā 12, atrodas Valsts Bankas ēka, kas celta 19. gadsimta beigās. Ēkas arhitektūra risināta eklektikas stilā. Bankas fasāde bagātīgi rotāta ar klasicisma un renesanses stilam raksturīgām detaļām.

Administratīvo ēku ansamblis un pilsētas ģimnāzijas ēka
Atrodas kvartālā starp Lāčplēša, Vienības un Ģimnāzijas ielu. Šīs celtnes būvētas 19. gadsimta četrdesmito gadu sākumā klasicisma stilā pēc pazīstamā krievu arhitekta A. E. Štauberta projekta. Ēku fasādēs saglabājušies raksturīgākie ampīra stila dekora elementi: dzegas, logu pusloka ailu apmales u.c.

Sarkano ķieģeļu ēkas
Daugavpils apbūvē sastopamas neparasti daudz sarkano ķieģeļu stila ēku. Šī stila kopēji bija vairāki izcili arhitekti. Daugavpilī visplašāk šis eklektiskā stila novirziens pārstāvēts vācu izcelsmes arhitekta Vilhelma Neimaņa, kurš no 1878. līdz 1895. gadam bijis Daugavpils galvenais arhitekts, projektētajās ēkās. Spilgts sarkano ķieģeļu arhitektūras piemērs ir ēkas Saules ielā 1/3 un Muzeja ielā 6, kuru fasādēs bagātīgi izmantotie eklektismam raksturīgie formveides paņēmieni pat pēc tik ilgiem gadiem pārsteidz ar izsmalcinātām detaļām.

IEVĒROJAMI APSKATES OBJEKTI

Daugavpils cietoksnis
Daugavpils pilsētas simbols. Izcila fortifikācijas būve, kura kopplatība ir lielāka par 150 ha. Austrumeiropā vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs. Fortifikāciju lauzto līniju veido aizsargvalnis ar 8 bastioniem, 6 ravelīniem, 6 kontrgardēm kopā ar citām aizsardzības konstrukcijām: lunetēm, redutēm un aizsarggrāvi. Daugavas kreisajā krastā izvietots tilta nocietinājums. Ikviena cietokšņa detaļa izstrādāta, pielietojot cariskās Krievijas un Eiropas labāko arhitektu skolu būvniecības pieredzi. Cietokšņa iekšpuse plānota pēc tradicionālajiem karavīru pilsētu paraugiem – centrā parādes laukums, ap kuru grupējas administratīvo un dzīvojamo ēku kvartāli. Visas ēku fasādes ieturētas ampīra stilā, izņemot Nikolaja vārtus un Ūdenstorni, kuri uzbūvēti gotiskās formās.

Baznīcu kalns
Ikvienam ceļotājam, kas vēlas apskatīt Daugavpili, noteikti jāapmeklē Baznīcu kalns – vieta, kur līdzās atrodas četru konfesiju dievnami. Mārtiņa Lutera katedrāle uzcelta 1893. gadā pēc arhitekta V. Neimaņa projekta. Dievmātes Romas katoļu baznīca uzcelta 1902. gadā, tajā 1909. gadā uzstādītas poļu meistara Ā. Homana ērģeles. Svēto mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle uzbūvēta 1905. gadā kā Dinaburgas garnizona baznīca. Jaunbūves vecticībnieku draudzes Augšāmcelšanās, Dievmātes Piedzimšanas un Svētītāja Nikolas dievnamu būvēja laika posmā no 1908. līdz 1928. gadam.

ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI

Latgales zoodārzs
Te, mākslīgajos džungļos, rāpo plankumaini pitoni, krastā sauļojas krokodilu kaimani, dīķī peld sarkanas karpas koi, liānās jautri lēkā makakas un somaiņi cukura posumi, peld, svilpo, ložņā, lēkā un lido daudzi citi tropu dzīvnieki. Bērni var arī paglaudīt pūkaino trusīti, paspēlēties ar aizkustinošām jūras cūciņām un pabarot zivtiņas džungļu dīķī. Apmeklētāji Latgales zoodārzā tiek gaidīti katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienu un otrdienu. Adrese: Vienības iela 27, tālr.: +371 65426789, http://latgaleszoo.biology.lv

Krievu kultūras centrs (Krievu nams)
Aplūkojamas unikālas ekspozīcijas: "Vecticība Latvijā", "Pareizticība Latvijā", "Pjotra Hudobčenoka gleznas", "Gžeļas keramika", "Hohlomas izstrādājumi". Ierīkots skulptūru dārzs "Pasaku sēta", kurā aplūkojamas 17 skulptūras – krievu tautas pasaku varoņi. To autors ir mākslinieks un tēlnieks Pjotrs Hudobčonoks, kura darbi savulaik dāvināti Romas pāvestam Jānim Pāvilam II, Margaretai Tečerei, Mihailam Gorbačovam un Džordžam Bušam. Ekskursijas (iepriekš piesakoties) katru trešdienu un piektdienu (izņemot valsts svētku dienas) no plkst. 10.00 līdz 17.00. Adrese: Varšavas iela 14, tālr.: +371 65413237

Sporta biedrība "Ultra"
Pasažieru vizināšana ar speciālo tandēma paraplānu vai moto deltaplānu. Apmācība lidojumiem ar paraplānu/deltaplānu un pilotu sertifikācija. Lidojumi ar vinču Grīvas lidlaukā. Aerošovi. Objektu aerofotografēšana. Jāpiesakās iepriekš. Adrese: Grīvas lidlauks, tālr.: +371 29225359, www.flight.lv

Sporta centrs "Daugavpils ledus"
Slidošana un hokeja sacīkstes visu gadu (sporta centrs "Daugavpils ledus"), Stacijas iela 47a, tālr.: +371 65407190, www.sportaparvalde.lv

Sporta komplekss "Olimpija"
Speleokamera – sāls istaba, Valkas iela 2u, tālr.: +371 65451070, www.hotel-olimpija-sk.lv

KULTŪRA UN MĀKSLA

Daugavpils teātris, Rīgas iela 22a, tālr.: +371 65426520, www.daugavpilsteatris.lv
Latgales Centrālā bibliotēka, Rīgas iela 22a, tālr.: +371 65426422, www.lcb.lv
Latviešu kultūras centrs, Rīgas iela 22a, tālr.: +371 65422763, www.vienibasnams.lv
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Rīgas iela 8, tālr.: +371 65424155, www.dnmm.lv
Leonīda Bauļina mākslas zāle, Rīgas iela 8, tālr.: +371 65424155, www.dnmm.lv
Daugavpils Universitātes Mākslas galerija, Saules iela 1/3, 205 (ieeja no Institūta ielas), tālr.: +371 65424633
Krievu kultūras centrs (Krievu nams), Varšavas iela 14, tālr.: +371 65413237
Poļu kultūras centrs, Varšavas iela 30, tālr.: +371 65433719, www.ckp.lv
Daugavpils Kultūras pils, Smilšu iela 92, tālr.: +371 65443809
Kinoteātris "Silver Screen” (t/c "Ditton”), Cietokšņa iela 60, www.silverscreen.lv

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils