Valodas

Piektdiena, 20.Oktobris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Ievērojamas personības

Mākslinieks Marks Rotko

Marks Rotko, viens no izcilākajiem savas paaudzes māksliniekiem, ir arī viens no vadošajiem t.s. Ņujorkas skolas pārstāvjiem. Tā bija gleznotāju grupa, kas radās 1940. gados kā jauns kopsaucējs ASV mākslā. Marks Rotko savas piecdesmit gadu ilgās mākslinieka karjeras laikā izveidoja jaunu un spilgtu abstraktās mākslas stilu. Viņa darbus raksturo izteikta uzmanība pret formāliem elementiem: krāsu, formu, līdzsvaru, dziļumu, kompozīciju un mērogu. Taču Rotko noliedza, ka viņa gleznas būtu uztveramas tikai pēc šādiem kritērijiem. Viņš paskaidroja:

Komponists Oskars Stroks

Dzimis Dvinskā 1892. gada 24.decembrī. Viņa tēvs bija teātra orķestra muzikants. O.Stroks agri sāka interesēties par mūziku. Sākumā viņš spēlēja vijoli, pēc tam – klavieres. 12 gadu vecumā iestājās Pēterburgas konservatorijā, kur mācījās klavierklasē.

Solomons Mihoelss (Šloime Vovsi)

Ar UNESCO lēmumu 1990.gada martā svinīgi atzīmēja 100 gadus kopš izcilā režisora, aktiera, domātāja, ievērojamā sabiedriskā darbinieka, PSRS Tautas aktiera, profesora Solomona Mihoelsa (Vovsi) dzimšanas.

Rihards Zariņš

Rihards Kārlis Valdemārs Zariņš (Zarriņš) dzimis 1869.gada 27.jūnijā Valmieras apriņķa Viļķēnu pagasta Ķieģeļu muižas pārvaldnieka latvieša un vācietes ģimenē. Pēc vairākiem gadiem tēvs pāriet darbā uz Līgatni, kur mazais Rihards uzsāk pirmās skolas gaitas. Jau agri tēvs pamanīja zēna mēģinājumus attēlot uz papīra vienu otru skatu un mudināja viņu uz zīmēšanu.

Pilsētas mērs Nikolajs Hāgelstroms

Viens no izcilākajiem pilsētas vadītājiem 19. gadsimtā. Dzimis 1812.gadā, ieguvis augstāko izglītību, ilgus gadus dienējis cara armijā, pabeidzis dienestu ģenerālmajora pakāpē. Strādājis par galveno inženieri Dinaburgas cietoksnī. Pēc dienesta pabeigšanas Hāgelstroms iekļāvās pilsētas sabiedriskajā dzīvē, un 1865.gadā tika iecelts pilsētas mēra amatā, kuru pildīja 11 gadus. Par nopelniem pilsētas attīstībā un labiekārtošanā viņam tika piešķirti augstākie apbalvojumi. N.Hāgelstroms bija liels teātra cienītājs.

Pilsētas mērs Pāvels Dubrovins

Dzimis 1839. gada 24. maijā. Izglītību ieguvis Konstantinovas kadetu korpusā, pēc kura beigšanas viņam piešķirta septītās klases civilierēdņa dienesta pakāpe – galma padomnieks. Līdz ar dzimtbūšanas iekārtas atcelšanu (Aleksandra II parakstītais Manifests 1861.g.,) un lai izvairītos no konfliktsituācijām ar zemniekiem un muižniekiem, tika izveidots mierstarpnieku institūts.

Vijolnieks Pauls Krūmiņš

Apmēram 40 gadus Daugavpils mūzikas dzīvē nebija iedomājama bez Paula Krūmiņa – vijolnieka, diriģenta, pedagoga, sabiedriska darbinieka. Dzimis 1892. gada 5.augustā. Mācījies vijoles spēli Berlīnes Mūzikas akadēmijā un uzsācis kamermūziķa gaitas, koncertējot Vācijā, Austroungārijā un Dānijā. No 1923.gada viņš strādāja Daugavpilī Latgales tautas konservatorijā un 1928. gada kļuva par tās direktoru. Izveidoja pirmo Daugavpils simfonisko orķestri. Kā aktīvs diriģents P.Krūmiņš bija neaizstājams vasaras sezonās, kad  Daugavpils kūrortā ”Mežciems” tika organizēti brīvdabas koncerti.

Dzejnieks Andrejs Pumpurs

Andrejs Pumpurs (1841. – 1902.) ir latviešu dzejnieks, kurš no tautas dziesmām, teikām un pasakām radījis eposu “Lāčplēsis”. Jau no bērnības pēc nostāstiem zināja vēsturi, prata vāciski, daudz lasīja, un zināšanas viņu izveidoja par vienu no latviešu tautas izcilākajiem 19.gs. dzejniekiem.

Dzejnieks Jānis Rainis

Daugavpils ir dzejnieka J. Raiņa (1865.-1929.) pirmā bērnības pilsēta. Netālu no Daugavpils – Randenes, Berķeneles un Vasiļovas pusmužiņās dzejnieks vada savus bērnības gadus. Daugavpils 6. vidusskolai – kādreizējai Grīvas vācu skolai, kurā reiz mācījies dzejnieks, dots Raiņa vārds.

Rakstnieks Leonīds Dobičins

Leonīds Dobičins piedzima 1894. gada 5. jūnijā (pēc vecā stila – 17. jūnijā) Ļucinā (tagadējā Ludzā) apriņķa ārsta ģimenē, kuram drīzumā nācās pārcelties uz Dvinsku (Daugavpili). Leonīds mācījās Dvinskas reālskolā. 1911. gadā iestājās Petrogradas politehniskajā institūtā, kuru 1916. gadā viņš absolvēja. 1918. gadā viņš pārcēlās uz Brjansku. Strādāja par skolotāju, statistiķi. Vēlāk pārcēlās uz Ļeņingradu.

Francis Trasuns

F.Trasuns ir viens no ievērojamākajiem latgaliešu nacionālās atmodas darbiniekiem. Viņš sarakstīja vairākas mācību grāmatas kā arī izdeva un rediģēja vairākus periodiskos izdevumus – laikrakstu “Auseklis” (1906–1907) un “Zemnīku Bolss” (1924–1926), žurnālu “Zemnīku Draugs” (1920). Trasuns aktīvi darbojās dažādās sabiedriskās organizācijās (Rīgas Latviešu biedrībā, Pēterburgas latviešu muzikālistiskajā sabiedrībā u.c.) un aizstāvēja ideju par Latgales apvienošanos ar pārējo Latviju.

Valerija Seile

Dzimusi 1891. gadā. Bijusi Daugavpils Valsts skolotāju institūta direktrise, Latgales Apvienošanās kongresa (1917.g.) dalībniece, spilgta Latgales nacionālās Atmodas laika sabiedriski politiskā darbiniece, daudzu pedagoģisku darbu autore. Viņa bija starp tiem, kas likusi pamatus Latvijas valsts izglītības sistēmai. Strādājusi par Latgales lietu pārzini Latvijas pirmajā Izglītības ministrijā, nepilnu gadu bijusi Izglītības ministra biedre. Mirusi 1970. gadā. Pie V. Seiles pēdējās atdusas vietas Daugavpils katoļu kapos uzstādīts tēlnieka B. Bula veidots piemineklis.

Vladislavs Locis un Joņs Cibuļskis

Alejas ielā atrodama piemiņas plāksne, kurā vēstīts, ka te darbojās latgaliešu izdevniecība, ko 1939. gadā Viļakā nodibināja V. Locis un J. Cibuļskis. 1943. gadā izdevniecība savu darbu atjaunoja Daugavpilī. Laika posmā līdz 1944. gadam tika izdotas 26 grāmatas – talantīgāko latgaliešu autoru J. Klīdzēja, N. Neikšānieša, M. Andžānes u.c. darbus, sešus rakstu krājuma “Olūts” laidieni, laikraksts “Latgolas Bolss”. Pēc Otrā pasaules kara izdevniecība darbu turpināja emigrācijā Vācijā.

ĀBRAMS (ĀBRAHAMS) ĪZAKS KUKS

Rabīns, filozofs, garīdznieks. Ābrams Īzaks Kūks dzimis 1865.gada 7.septembrī toreizējās Kurzemes guberņas Ilūkstes apriņķa Grīvas pilsētā, kas tagad ir Daugavpils sastāvdaļa. Kūks ir cēlies no senas rabīnu dzimtas un jau bērnībā ticis uzskatīts par brīnumbērnu. 11 gadu vecumā uzrakstījis savu pirmo reliģiska satura grāmatu. 13 gadu vecumā nosūtīts mācīties pie Ludzas rabīna Eliezera Don-Jehija. 1880.gadā atgriezies Grīvā, kur turpinājis mācības pie sava tēva, kā arī rabīna Šlomo Zalmana un Daugavpils rabīna Ruvina Halevi. No 1884.

Pāvels Meļņikovs

Dzelzceļa transporta inženieris, pirmais Krievijas satiksmes ministrs, Krievijas Valsts Domes loceklis
1804-1880

Jehuda Pens

Gleznotājs
1854-1937

Pēteris Martinsons

Keramiķis, arhitekts
1931-2013

Pēteris Martinsons piedzima 1931.gada 28.janvārī Daugavpilī kalpotāju ģimenē. Daugavpilī viņš nodzīvoja pirmos 13 dzīves gadus, līdz Otrā pasaules kara laikā tiek sabombardēta Martinsonu ģimenes māja. Ģimene zaudē visu iedzīvi un spiesta pārcelties uz dzīvi Smiltenē, vēlāk - uz Alūksni, kur 1950.gadā Pēteris absolvēja Alūksnes ģimnāziju. No 1951. līdz 1957.gadam Pēteris Martinsons studēja Latvijas Valsts universitātes Inženierceltniecības fakultātes Arhitektūras nodaļā, iegūstot arhitekta kvalifikāciju.

Gžegožs Fitelbergs

Diriģents, komponists, vijolnieks
1879-1953
     
G.Fitelbergs dzimis 1879.gada 18.oktobrī Dinaburgā (Daugavpils) poļu ebreju ģimenē. Jau agrā jaunībā zēns pārsteidz vecākus ar savām muzikālajām dotībām, kas ir pašsaprotami, jo Gžegoža tēvs bija kazaku pulka orķestra kapelmeistars. Ģimenē tika nolemts sūtīt apdāvināto zēnu uz Varšavu muzikālās izglītības iegūšanai. Mācījies Varšavas Mūzikas institūtā (1891-1896). 17 gadu vecumā veiksmīgi debitēja kā komponists, ieguva pirmo prēmiju konkursā Leipcigā par vijoļsonātes atskaņojumu.

Staņislavs Vilcāns

Keramiķis
1918-2001

Verners Vitands

Arhitekts
1903-1982

Lapas

Subscribe to Ievērojamas personības

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils