Valodas

Pirmdiena, 23.Oktobris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Pieminekļi un piemiņas vietas

Kapu piemineklis Maskavas (Maskovskas) kapos

Braucot no Višķiem uz Ambeļiem, netālo no Maskavas (Maskovskas) pareizticīgo baznīcas, ceļa kreisajā pusē atrodas pareizticīgo un vecticībnieku (jauktā) kapsēta, kurā aplūkojams interesants, iespējams, Latvijā vienīgais kapa piemineklis, ko dēvē par "vīrietības apliecinājumu". Ieejot pa kapsētas vārtiņiem, pasperot pārdesmit soļus uz priekšu, labajā pusē - pelēks granīta piemineklis - falla atveidā. Par tā izcelsmi melsts nostāsts, ka kāda sieva to esot uzlikusi savam neuzticīgajam vīram. Tiesa gan višķāniešu paaudze, kas varētu pastāstīt par šo neparasto kapakmeni, jau sen viņsaulē.

Kapu stēlas Krivošejevas vecticībnieku kapsētā

Viens no novada vecticībnieku kultūras nesējiem ir senās kapsētas, kurās aplūkojami unikāli kapu pieminekļi - stēlas, kas glabā sevī vecticībnieku dzīvesziņas kodu. Katrs senais piemineklis ir kāda nepiepildīta sapņa, laimīga un varbūt ne tik laimīga cilvēka mūža un dzīvesstāsta liecinieks. Līdzās Krivošejevas vecticībnieku lūgšanu namam atrodas divas vecticībnieku kapsētas, kurās aplūkojamas 19.gs. kapu stēlas.

Latvijas Brīvības cīņās (1918-1920) kritušo Polijas armijas karavīru kapi Jankišķos

Te uzstādīts balts betona krusts ar melna granīta plāksni un uzrakstu latviešu valodā "1919.-1920. gadā par Latvijas neatkarību kritušo poļu karavīru kapi".

Grāfu Engelhartu dzimtas kapi

Atrodas netālu no kādreizējās Šenheidas muižas pils (1870.g., pašlaik privātīpašums), kuru uzcēla grāfs Eugenijs fon Engelharts.  Netālu no muižas pils atrodas Engelhartu dzimtas kapi, kuros atdusas: Roberts fon Engelharts (1798-1840), Eugenijs fon Engelharts (1829-1879), Roberts fon Engelharts (1872-1874), Jūlija fon Engelharte (1863-1909), Jorgens fon Engelharts (1901 - 1903), Vilhelms fon Engelharts (1862 - 1901), Aleksandrs fon Engelharts (1869 - 1928).

Višķu ebreju kapi

Kapsēta izveidota 19. gadsimta sākumā. To izmantoja arī Somersetas (tagad Aglonas) ebreji.

Ebreji Višķu apkaimē sāka apmesties 18.gadsimta beigās. Sākoties I pasaules karam, daudzi viņiem aizbrauca uz Krievijas iekšieni, citiem pēc tam izdevās emigrēt uz Amerikas Savienotajām valstīm un Izraēlu. Taču daļa atgriezās Višķos. 1921. gadā Višķos atvēra 4 klašu ebreju skolu, kurā mācības notika idišā. 20.gadsimta 30.gados Višķos ebreji veidoja 56% (423 cilvēki) no kopējā iedzīvotāju skaita. 1935. gadā 50 no Višķu 58 amatniecības un tirdzniecības uzņēmējiem ebrejiem.

Rakstnieka un ornitologa Kārļa Griguļa piemiņas akmens

Pazīstamais ornitologs un bērnu rakstnieks K. Grigulis (1884 – 1972) dzimis Salienas pagasta "Stumpuros", kur pagājusi viņa bērnība. Piemiņas akmens uzstādīts 1994.gadā un tajā iekalts gudrības simbols – pūce.

Slutišķu viduslaiku kapsēta un apmetne

Slutišķu sādžas malā redzama piemiņas zīme, kas apliecina, ka te atradusies Slutišķu viduslaiku kapsēta (15.-17.gs.). Arheoloģisko izrakumu laikā te atrastas 175 apbedījumu vietas.

Vecpils kapsētas piemiņas vieta

Aplūkojami trīs balti krusti un Vecpils kapsētas piemiņas zīme. Kapsēta tika iznīcināta 1986.gadā, gatavojoties Daugavpils HES celtniecībai.

Emīlijas Plāteres piemiņas akmens

Piemiņas zīme atrodas Līksnas takās - Emīlijas Plāteres takas sākumā.  Emīlija Plātere (1806 Viļņa - 1831 Kapčiamiestis) ir poļu un lietuviešu nacionālā varone,  kas dzīvojusi arī Līksnas muižā. Vadījusi patriotu karaspēka vienību Latgalē un Lietuvā, gatavojusies uzbrukt Daugavpils cietoksnim, pāragri mirusi poļu sacelšanās laikā 1831. gada ziemā.

Piemineklis kritušajiem nacionālajiem partizāniem

Piemineklis 5 kritušajiem nacionālajiem partizāniem uzstādīts Mīšteļu kapos. To darinājis tēlnieks I. Folkmanis.

Lapas

Lapas

Subscribe to Pieminekļi un piemiņas vietas

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils