Valodas

Svētdiena, 24.Septembris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Daugavpils teātrī top Latgales kongresa simtgadei veltīts iestudējums

Daugavpils teātrī top Latgales kongresa simtgadei veltīts iestudējums

Atzīmējot Latgales Kongresa simtgadi, Daugavpils teātrī top šim notikumam veltīts iestudējums „Nūgrymušō pile”, kura pirmizrāde notiks 6.maijā – vēstīts Daugavpils teātra mājas lapā. 
 
Latgales kongresa simtgadei veltītās izrādes „Nūgrymušō pile” pamatā ir ievērojama latgaliešu un latviešu kultūras un garīgā darbinieka, valstsvīra un literāta Franča Trasuna luga. Visu mūžu viņš bija nodarbojies ar latgaliešu valodas un kultūras aizstāvēšanu. Bet viens no būtiskākajiem Franča Trasuna nopelniem ir tas, ka viņš bija Latvijas apvienošanās idejas iniciators.
„Nūgrymušō pile” ir uz varoņteiku pamata veidota luga, kurā caur mītiem, kas  apvienoti ar vēsturisku realitāti,  tiek aktualizēta spēcīga nacionālā ideja un identitāte. Jau šobrīd Daugavpils teātrī rit darbs pie šīs lugas iestudēšanas, kā rezultātā taps muzikāla izrāde latgaliešu valodā, kurai mūziku sarakstīs komponists Kārlis Lācis, bet horeogrāfiju veidos Agris Daņiļevičs. Izrādes režisors ir Oļegs Šapošņikovs, scenogrāfes un kostīmu mākslinieces - Inga Bermaka Apiaha un Agnese Leilande. Iestudējumā piedalīsies arī Daugavpils koris „Daugava” Jevgeņija Ustinskova vadībā, kurš būs arī iestudējuma muzikālais vadītājs. Iestudējumā iesaistīti arī pazīstami viesmāksinieki – Jānis Jarāns un Jurijs Djakonovs.
Jāatzīmē, ka šo iestudējumu pēc tā pirmizrādes Daugavpils teātrī varēs noskatīties arī Rīgā - 15. maijā Latvijas Nacionālajā teātrī.
Pirmais Latgales latviešu kongress (latgaliešu: Pyrmais Latgolys latvīšu kongress) 1917. gada 26. - 27. aprīlī (pēc jaunā stila 9.-10. maijā) notika Rēzeknē un bija pirmā demokrātiski ievēlētā Latgales latviešu pārstāvju sanāksme, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējiem topošās Latvijas valsts novadiem vienā zemē.
 
Attēlā: Latvijas simtgades zīme
Informācija: Daugavpils teātris, https://www.daugavpilsteatris.lv/
 

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils