Valodas

Trešdiena, 18.Oktobris, 2017

Brīdinājuma ziņojums

The service having id "_lv_draugiem" is missing, reactivate its module or save again the list of services.

Baznīcu torņi Latgales ezeru spoguļos

Jersika - Nīcgale - Līksna – Daugavpils – Slutišķi – Krāslava – Piedruja – Dagda – Andrupene – Aglona – Preiļi

Latgales ainavas neatņemama sastāvdaļa ir tās kultūrvēsturiskais mantojums – dievnami. To torņi rāmi spoguļojas zilajos ezeros un savās sienās glabā vēsturiskas liecības un mistiskus nostāstus un piešķir Latgales ainavai majestātiskumu un cildenumu.

Maršruta garums Latgalē: ~250 km
Maršruta ilgums: 2-3 dienas
Dievnamu apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš!

Jersikas Kunga Apskaidrošanās pareizticīgo baznīca - dēvēta par pārvietojamo dzelzs baznīcu. Latgalē un citviet Latvijā neko tamlīdzīgu nesastapt. Baznīca darināta no metāla – dzelzs un čuguna. Šī baznīca savulaik atradās Daugavpilī, vietā, kur tagad paceļas Sv. Mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle.

Nīcgales Romas katoļu baznīca (1863) – atrodas stāvā Daugavas krastā. Tapusi par Henrika Plātera-Zīberga līdzekļiem. Celtniecības laikā baznīcas plāns apmainīts ar Dvietes baznīcas plānu. Pirmajā pasaules karā Nīcgales baznīca bija stipri cietusi, tāpēc to atjaunoja.  Baznīca no jauna iesvētīja 1924. gadā. Tai ir viens tornis, fasādes sānos abās pusēs – četri dekoratīvi tornīši.

Līksnas Romas katoļu baznīca - celta neogotiskā stilā (1913) no Polijā ražotiem ķieģeļiem.  Apjomīgā baznīca  ir  30 m gara un 17 m plata. Abpus ieejai ir divi simetriski torņi, kuros trīs zvani. Lielākais no tiem sver 609 kg.

Baznīcu kalns - vieta Daugavpilī, kur līdzās atrodas četru konfesiju dievnami – Svēto mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle, Mārtiņa Lutera katedrāle, Vissvētākās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīca un 1. vecticībnieku kopienas lūgšanu nams.
 
Juzefovas (Juzepovas) Romas katoļu draudzes baznīca (Sv.Pētera un Pāvila baznīca) - baznīcu sāka būvēt 1934. gada un pabeidza 1961. gada. Pēc uzcelšanas dievnamu atņēma un nodeva kluba ierīkošanai. 1989. gadā baznīcu atgrieza draudzei.

Slutišķu vecticībnieku sādža dabas parkā „Daugavas loki” - atrodas Daugavas ielejas labā krasta terasē. Šajā sādžā jau vairākus gadsimtus mituši un vēl arvien dzīvo vecticībnieki. Koka ēku ažūrās fasādēs vērojamas interesantas detaļas: ar kokgriezumiem apdarināti logu slēģi, durvis un zelmiņi.  Zīmīgi, ka 2005. gada vasarā Slutišķos filmētas seriāla „Likteņa līdumnieki” 3.daļas „Nārbuļu dēli” Sibīrijas ainas. Te izvietojusies Naujenes novadpētniecības muzeja brīvdabas nodaļa – Vecticībnieku māja.

Spruktu Romas katoļu baznīca(1938) -  trīsjomu celtne, 28 m gara,  16 m  plata un  12 m augsta ar diviem torņiem. Celta no lieliem cementa ķieģeļiem. Interesanti, ka baznīcu celtniecības plānu veidojis un darbus vadījis pats draudzes priesteris.

Krāslavas Romas katoļu baznīca - spilgtākais Latgales baroka arhitektūras paraugs. Baznīcas altāra daļā izvietotā itāļu mākslinieka Filipo Kastaldi 18. gs. gleznotā freska “Svētais Ludviks dodas krusta karā”. Freska ir viens no vērtīgākajiem monumentālās glezniecības atradumiem pēdējo gadu laikā. Garīgā semināra ēka būvēta 18 gs. vidū līdzās baznīcai. Krāslavas garīgais seminārs bija pirmā augstākā mācību iestāde Latvijā un darbojās no 1757. līdz 1843.g.

Indricas katoļu baznīca - viena no vecākajām Latgales koka baznīcām - unikāls koka arhitektūras piemineklis (1655. – 1658.). .

Piedrujas Sv.Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīca - celta 1757.gadā baroka stilā, tur atrodams iluzorais altārs.  

Pustiņas Sv.Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca – celta 1817 – 1899 gados.

Dagdas Romas katoļu baznīca - celta 1741.gadā, korintiešu baroka stils.

Aglonas bazilika – baroka stilā celtā bazilika ainavā izceļas ar 60 m augstiem torņiem. Grezni ir 10 altāri, apskatāmas vairākas gleznas. Vairāk kā 200 gadi ir baznīcas ērģelēm. Netālu no bazilikas, Egles ezera krastā, 1824.gadā atklāj Svētavotu, kurš savulaik izdziedinājis daudzus sirgstošos. Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki 14.-15.augustā Aglonā pulcina aptuveni 150 tūkstošus cilvēkus.

Preiļu Romas katoļu baznīca – viens no skaistākajiem arhitektūras pieminekļiem pilsētā. Baznīca ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā atrodas 6 valsts nozīmes pieminekļi.

Preiļu kapela - Nesen atjaunotā un mistiskiem nostāstiem bagātā Grāfu Borhu dzimtas muižas kompleksa kapela, kura atrodas Preiļu pilsētas parkā. Kapelā ir apskatāma sakrālas tematikas slavenu mākslas darbu kopijas.

Citi interesanti objekti maršrutā:

Nīcgales Lielais (Baltais) akmens – Latvijā lielākais laukakmens iegūlis ainaviskā meža stigu krustpunktā. Laukakmens virszemes tilpums 170 kubikmetri, garums 10,5 m, platums 10,4 m, augstums 3,5 m, bet apkārtmērs 31,1 m.

Etnogrāfiskais muzejs Andrupenes lauku sēta - 20. gs. sākuma celtņu komplekss. Te apskatāmi senču sadzīves priekš¬meti un darba rīki. Katrs var pamalt graudus rokas dzirnās un pakult ar īstu spriguli. Pēc iepriekšēja pasūtījuma zvanot pa tālr.+371 26458876 muzejs piedāvā Latgales nacionālo ēdienu degustāciju.

Maizes muzejs - stāsts par Maizi, ko Jums pavēstīs muzeja vadītāja, veidotāja, sirds un dvēsele, latgaliete pēc izcelsmes un pārliecības. Aplūkojamas senās maizes cepšanas rīki – abras, dzirnakmeņi, maizes lizes, graudu un miltu sieki. Šeit varēsiet iegādāties pēc seno latgaliešu receptēm svaigi ceptu maizīti, iepazīt darba procesu.

Daugavpils novada tūrisma informācijas centrs

Daugavpils tūrisma informācijas centrs

Rīgas iela 22a, Daugavpils